YENİ YIL FANTEZİLERİ

En son yazım “Durdurulamaz”ı yazdıktan sonra şöyle bir durdum. Sizi bilmem ama ben ne zaman büyük büyük konuşsam kısa bir süre sonra tam aksini yaparım. Yani olaylar öyle bir gelişir ki bir bakmışım o noktaya gelmişim. Bu sefer de öyle oldu… Çünkü hayatım da yaşadığım bekleme durumları, insanların kendilerince haklı bence incitici tavırları, yılın son günleri öz sorgulamalarımda çıkan bir takım duygular beni aşağı çekti. Aslında ben dipte olmayı da seviyorum. Biraz acılı oluyor ama bir kalbim olduğunu hissetmek, ne kadar kırılgan olduğumu görmek bana insan olduğumu hatırlatıyor. Düşünsene ya hiçbir şey hissetmeseydim? Ya çevremde olup biten her şeye film seyreder gibi baksaydım? O zaman yaşamış olmazdım ki? Belki sadece kendi çıkarı için koşuşturan bir yaratığa dönüşürdüm. Ya da temel ihtiyaçlarını karşılayabilen bitkisel hayattaki bir hasta gibi olurdum. Yer, içer, ama tat almaz, işe gider gelir, insanları boş gözlerle dinler uyurdum… Uyurken rüya bile görmezdim, uyandığımda içimi çocuksu bir sevinç kaplamaz ya da biraz daha fazla uyuyabilmek için alarmı sürekli beş dakika ileriye kurmazdım. Hatta yaşamanın, insan olma yolunun ne olduğunu hiç bilmediğim için ezberden yaşar ve neler kaçırdığımı da asla bilemezdim. Belki toplumun benden beklentilerini de karşılar, takdir edilirdim. Sahte sahte gülümser, on adımda nasıl başarılı olunur seminerleri verirdim. Ama asla evime geldiğim zaman hissettiğim  o boşluk, o tamamlanmamışlık, o yalnızlık duygusunu açıklayamazdım. O duygudan kurtulmak için paranın satın alabileceği bütün terapileri alır, kişisel gelişim kurslarını tamamlar, hatta bir yaşam koçu tutardım ve benim gibi hisseden insanlarla bir şemsiye altında toplaşırdım. Onlarla birbirimize ne kadar mutlu olduğumuzu anlatırdık. Birbirimize sımsıkı sarılır, ne kadar şanslı olduğumuzu konuşurduk. Sonra ayrılır ayrılmaz birbirimizin dedikodusunu yapar, kuyusunu kazardık. Eee ne de olsa bu dünya güçlü olan kazanır dünyası, her zaman tetikte olmak lazım…

Bunları nereden mi biliyorum? Valla bilmiyorum. Belki ben böyle yaşıyorum (ne kadar aksini savunsam da) belki izlediğim filmlerden, dizilerden, magazin haberlerinden derleme, belki de katıksız hayal gücüm. Eğer katıksız hayal gücümse ki şu anda öyle olduğunu düşünmek işime geliyor, o zaman yaratım ve hayal gücümü daha uçuk kaçık, daha eğlenceli fanteziler için kullanmayı tercih ediyorum. Ve işte bir yıldır o çok beklediğiniz an geldi. 2020 fantezilerim, bir başka boyutta gerçekleşme ihtimali olan hayallerim.

1)Aslında bütün beğendiğim yazarlar gizli gizli benim yazılarımı okuyor fakat bana söylemiyorlar. Hatta Neil Gaiman ve Haruki Murakami benim yazılarımı okuyabilmek için özel çevirmenler tutmuşlar. Bana çaktırmıyorlar. Çünkü yazılarımın doğallığını kaybolmasını istemiyorlar. Ama bu haksızlık, buradan söyleyeyim…

2) Bir kadın olarak ince çoraplarla başım dertte. Sürekli kaçıyorlar, hatta giyerken kaçmış oluyorlar. 2020’de kaçık ince çorap modası olsun, ne kadar kaçık o kadar iyi… Artık yırtık kot modası gibi kaçık çorap modası da var….

3) Her yerde sağlıklı yiyeceklere ulaşabiliyorum. Sokakta pişmiş siyez bulgurlu pilav ve organik tavuk göğsü satılıyor. Bir tabak alıyorum yolda yiye yiye gidiyorum.

4) Aşk falan diyeceğim diyemiyorum.

5) İnsanların sosyalleşme ve uyum için verdikleri çabanın yerini kendilerini gerçekleştirebilme, bireysel varlıklarını keşfedebilme çabalaları alıyor. Bunun sonucunda da ne olur şu an düşünemedim. Aklıma Ursala Le Guin’in “Mülksüzler” adlı romanı geldi. Sözün bittiği yer, sustum…

6) Artık şu yıllardır içinde debelendiğim bilinç altımda, ya da daha doğrusu bilinç dışımda bana zarar veren, bırakmam gereken ne varsa pıt diye düşüyor. Olmaz deme belki de olur…

7) Günde en az iki saat yazıyorum ve yazdıklarım artık yayınlanıyor. Hatta yazdıklarımla çok satanlar listesine giriyorum. Kesinlikle şımarmıyorum, övgülerden falan da etkilenmiyorum, kendi halimde yazmaya devam ediyorum. Sonuçta bunun için doğmuşum ben.

8) Hayatın her alanında yapılan seçimler ve görev dağılımlarında hak ve adalet ilkeleri doğrultusunda hareket ediliyor. Kimse kimseyi herhangi bir sebeple kayırmıyor. İyi olan kazanıyor… Her şey adil, olması gerektiği gibi, zamanında.

9) Selam verdiğim, hatırını sorduğum, yeni tanıştığım insanlar bana sebebini anlayamadığım garip sözler söylemiyor.

“Senin kadar dik duramasam da iyiyim.”

“Karşıdan ilk seni gördüğümde ay ne kadar sorunlu bir tip diye düşündüm.”

“Niye bu kadar gülüyorsun ki, komik bir şey mi var?” gibi garip cümleler demek istediğim.

10) Sağlık sektörü neyin iyi neyin kötü olduğu konusunda mutlak doğru olan bilgiler veriyor. Markete ya da pazara gidip düşünmeden tık tık alışveriş ediyorum.

11) Sağlıklı yiyecekler sağlıksız olanlardan daha lezzetli geliyor.

12) Ve aklıma gelmeyen ama olursa iyi olan pek çok şey de oluyor.

Bu aralar arabada giderken hep aynı şarkıya denk geliyorum. Sanki şarkıyı söyleyen söylediklerini o anda yaşıyor ve benimle paylaşıyor gibi bir hisse kapılıyorum. Sen bana söylüyor olabilir misin acaba? Eğer öyleyse bilesin, hiçbir yere gidemezsin, hayatta bırakmam seni:)

Ben yara gibiyim gönlünde bi yara gibiyim Melike
Sal beni gideyim ömründe bir kara meleğim Melike

Ben yara gibiyim gönlündeki yarayı kapat nolur sal beni gideyim
Ömründe bi kara lekeyim Melike

20 thoughts on “YENİ YIL FANTEZİLERİ

 1. Şimdi buraya önce an hali ile yüzümdeki
  emojiyi koyacağım, gayri ciddi ama samimi olacak; 😏😊.. okudukça hınzır bir gülümseme yayıldı işte öyle. Icimiz dışımızı, ambalajları sıyırıp atıyor duygusu verdi yazındaki mizah ve dişi dürüstlük. Melike’yi bilmem ama 2020 bize bize güzel geleceğinin sinyallerini veriyor.

 2. 9. madde ile ilgili olarak: Bana niye garip gelmedin ki? Ve hakikaten o kadar çok gülüyor musun? Birlikte güldüklerimiz çok muydu?

 3. İnsanlar her zaman eleştirirler. Çok gülsen, çok gülüyor olursun. Gülmesen, hiç de yüzü gülmüyor derler. Bunlara daha az kulak vermek lazım.

 4. Karmaşık gibi görünüyorsun 🙂
  Yazını baktığım halde yeni gördüm 🙂
  2019 zor başlayan ama güzel biten bir yıl oldu.
  Yaşadığım yüzleşme o kişi ile hissettiğim bir çok duyguyu bırakmamı sağladı 🙂
  Dileğimi hatırlıyorsun söylemiştim sana 😉
  2020 giren ben daha farklı güçlü bir kadın
  Birde yeni bir dileğim hayatımda aşk istiyorum umarım olur 🙂
  Seninde çok seveceğin bir erkek olur dengeni alt üst edebilecek 🙂 iyi de olur gibi:)

  1. Tum dileklerinin gerceklestigi bir yil olsun😍
   Aslinda ben cok basitim, ne isteyip ne istemedigim cok net. Dileklerimden de anlasilir diye dusunmustum🙃
   Benim icin 2019 saglam bir farkindalik yili oldu, asla dediklerimle sinandim. 2020de de sanki devam ediyor.
   Evet dilegini hatirliyorum fakat ben onu hayali karakter sanmistim. Yuzlesme kendi kendinle oldu sanirim.
   2020de ben de oyle farkli guclu bir kadin olma yolunda adim atarak girdim. Aslinda sizinle tanisip yuzyuze sohbet etmek isterdim. Evet aski bukacKsin icime dogdu, az kaldi hatta. Olursa haber et.
   Dengemi nasil altust edecegine bagli🙃Ruh hastasiysa, guven vermiyorsa istemem. Diger yandan bana hayati cok farkli bir perspektiften gosterip hayatimi ve beni altust ediyorsa olur. Bu konu da cok umutlu degilim. Cevremdeki manzara bana uygun degil. Dilerim gorduklerim ve deneyimlediklerim disinda baska birisi vardir ve ben bir sekilde karsilasirim.

   1. Hayatımda ki bir insanla oldu kendi içimde yaşadığım, yaşattığı şeylere son verdim diyelim 🙂
    Aşk aslında yaşamaktan Korktuğun şeylere son vermektir belki.
    En özel ilişkisi insanın aşk yaşadığı kişi iledir dikkat edilirse kendini duyana çok şey anlatır diye düşünüyorum.
    Aşık olan beni görmek istiyorum bu yüzden:)
    Buluşmak isterseniz net kararınızı bilmek isterim kararsızmışsın gibi geldi yazın:))

 5. Bütün maddeler hoşuma gitti ama bir numara en eğlencelisiydi bence.
  9 numarayı biraz revize etsek, herkes konuşur ya güzel konuşmayanı duymasa kulak mesela olur mu =) Düşünsene ağzı oynayan insanlar var ama ses haline gelmiyor ağzındaki gereksiz cümleler.
  Tam istediğinle senin belki bilmediğin için seçemediğin seçeneklerin şahane birleşimi bir yıl olsun.

  1. Selinnn, 1 numara her yazarin ruyasi degil mi?
   9 numaradaki insanlar konusmasa da enerji yayiyor, o kara enerjiyi ne yapacagiz?
   Ah evet, dilerim oyle olur ikimiz icinde oyle olsun💙

     1. Önce tezek yapmayı öğren…..Geri kalanı öğrenmek kolay .

 6. kötü şarkılar dinlemeye başlamışsınız , sığ sularda yüzüyor gibisiniz
  bazen ben de yüzerim
  bence bulunduğunuz takırtıları terkedin

  evet hissizlik dünyanın en kötü şeyi , diğer tüm şeyleri yapmaya sebep . çok büyük bir liste 🙂

  umarım tasarladığınız gibi olur 2020

  bana bir balık çizin : )

  1. Araba kullanirken kanal kanal gezin8yorum ve cok enteresan sarkilar dinlerken kendimi bulabiliyorum. Ne yapabilirim demek ki ruhumda var?
   Takirti ne demek?

   2020 nasil gelecek bakalim🙏

   Size bi Japon baligi cizdim, olur mu?

 7. yoktur bence ruhunuzda : ) radyo frekansları vardır sadece .
  takırtılar dayatılar , gitmek zorunda kaldığınız bir sohbet
  dayatı takırtısı

  güzel geçecektir , chow chow daha bir güzelleşmiş ayrıca .

  japon balıklarını severim , merak ettim : )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.