YARATICILIK ÜZERİNE

Julia Cameron’un Sanatçı’nın Yolu adlı kitabındaki programı uygulamaya başladım. 12 haftalık bir yaratıcılığı uyandırma programı olan bu kitapta hafta hafta uygulanması gereken çalışmalar var. Öncelikli olarak her gün sabah kalkar kalkmaz bilinç akışıyla üç sayfa yazı yazman gerekiyor. Üç gündür yazıyorum ve bana yeni açılımlar kazandırmaya başladı. Daha önceden fark etmediğim olayları ve detayları yazmaya başladım. Aileme ve kendime karşı görüşlerimin ne kadar değiştiğini fark ettim. İlk günlerden böyle deneyimlerim olduğuna göre sonraki günlerde beni ne bekliyor çok merak ediyorum. İlk haftanın ödevlerinden bir tanesi bir korku hikayesi yazmaktı ve ben iki günde bir ilk gençlik hikayesini yazmayı bitirdim ve çok hoşuma gitti. Bu gidişle yavaş yavaş romanıma tekrar başlayabileceğime dair ümitlerim çoğaldı. Aynen spor yaptığım gibi hatta daha da fazla düzenli yazmak ve üretmek ilk hedefim. Fakat eğer okunan, talep gören bir yazar olmak istiyorsam yaratıcılığın sadece bu olmadığını da biliyorum. Nereden mi? Yüksek Lisans bitirme çalışmalarımdan.

Sadece bir sanat dalında kendinizi geliştirmek için değil, yaşamın her alanında kendinizi zenginleştirmek için kullanabileceğiniz bir başucu kitabı. Çünkü yaratıcılık demek hayat demek, evrenle, yaratıcıların yaratıcısıyla bağlantı demek.

Yüksek Lisans bitirme çalışmamın bir bölümünde çocuk kitaplarındaki sanat vurgusunun önemini araştırmıştım. Sanat deyince yaratıcılıktan bahsetmek kaçınılmazdı ve sonuçta bir anda kendimi okullarda yaratıcılık eğitimini araştırırken buldum. Amerikalı psikolog Robert J.Sternberg’in yaratıcılık konusundaki düşüncelerinden ve yaptığı çalışmalardan oldukça etkilendim. Sternberg’e göre yaratıcı çalışma üç yeteneği uygulayıp denetlemeyi gerektiriyor:

1) Sentetik Yetenek: Bu genel olarak insanların yaratıcılık olarak düşündüğüdür. Farklı ve değişik düşünceler üretebilmektir. Sentetik yeteneğe sahip yaratıcı dediğimiz insanlar, şeylerin arasındaki bizim bir anda fark edemediğimiz bağlantıları kurabilirler.

2) Analitik Yetenek: Eleştirel düşünme yeteneği olarak tanımlanır. Bu yeteneğe sahip kişi düşünceleri analiz eder ve değerlendirir. En yaratıcı insanın bile çok iyi ve çok kötü fikirleri vardır. Eğer yaratıcı düşünen analitik yeteneğe sahip değilse iyi düşüncelerin yerine kötü düşüncelerin peşinden gidebilir. Yaratıcı düşünen analitik yeteneğini, fikirlerinin içeriği üzerinde çalışmak ve onları denemek için kullanır.

3) Pratik Yetenek: Teoriyi pratiğe, soyut düşünceleri pratik bir başarıya dönüştürmektir. İyi düşünceler kendi kendilerini toplumda var edemezler. Yaratıcı kişi pratik yeteneğini kullanarak insanları düşüncelerinin değerli olduğuna ikna eder.

Yaratıcılık; sentetik, analitik ve pratik yetenekler arasında dengeyi gerektirir. Sentetik yeteneğe sahip birisi, yenilikçi düşünceler geliştirebilir ama bunları fark edemez ve çevresindekilere kabul ettiremez. Analitik yeteneğe sahip birisi diğer insanların düşüncelerini çok iyi eleştirebilir ama kendisi yeni düşünceler üretemez. Sadece pratik yeteneğe sahip birisi muhteşem bir satışçı olabilir ama büyük ihtimalle sattığı düşünceler veya ürünler , özgün ve yaratıcı fikirlere göre çok daha düşük bir değerde olur.

Insan Yaratıclığının Doğası

Sternberg’in Yaratıcılık Teorisine göre kendi durumuma baktığım zaman şu anda sentetik yeteneğimi aktive edip ona devamlılık kazandırma çabası içindeyim. Bunu eleştirel düşünce takip edecek: Yaratıcı fikirleri ayıklama, onların içinden en iyilerini seçip kullanabilme becerisi. Sonrasında pratik yetenek geliyor. Benim yarattığım ve onayladığım yaratıcı ürünün başkaları tarafından onaylanması, okunması ve maddi olarak piyasada bir değer olması.
Bu uzun ve zorlu bir süreç. Fakat bu noktada yalnız olmadığımı Judy Blume ve R.L.Steine’ın derslerini takip ettiğimde anladım. Onlarda aynı süreçlerden geçmişler. Bu böyle bir varoluş biçimi; sonuçtan bağımsız eyleme geçmezsen başarılı olman söz konusu değil. Ve artık senin de bildiğin üzere ben bunu yapmaya mecburum.

I got my mind set on you
Kafayı sana taktım
I got my mind set on you
Kafayı sana taktım
I got my mind set on you
Kafayı sana taktım
I got my mind set on you
Kafayı sana taktım
And this time I know it’s for real
Ve bu sefer biliyorum ki gerçek
The feelings that I feel
Hissettiğim hisler
I know if I put my mind to it
Biliyorum Gerçekten eğer azmedersem
I know that I really can do it
Biliyorum gerçten bunu yapabilirim.

2 thoughts on “YARATICILIK ÜZERİNE

    1. Ne mutlu bana:) Bugün benim 4. günüm, iyi gidiyor. Eğer düşüncenizi pratiğe geçirirseniz beklenmedik açılımlara, düşüncelere hazır olun.

      sevgi ve ışıkla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.