ŞİMDİ BANA ESKİ DUVARIMDAN DAHA İYİSİNİ VERDİLER:)

Duvarı matkapla mutfaktan yarıp salondan çıkan ustaya olan sinirim geçtikten sonra ağabeyimin, annemin ve benim evin bütün dekorasyon ve tadilat işlerini yapmış olan iç mimar arkadaşı aradım ve durumu anlattım. Olağan durumlar olduğunu ve tamirinin çok kolay olduğunu söyledi. İki gün içinde eve bir usta yollayıp duvardaki yaranın alçıyla kapatılmasını sağladı.Fakat tabi ki renk farkı ve yara izi belliydi. Kendisini arayıp ne yapacağımızı sorduğum zaman bana üç opsiyon sundu:
1) Duvarı başka bir renkle boyamak. (Salon yeterince küçüktü, zaten o duvarda çok renkli bir resim asılıydı.)
2) Duvar kağıdıyla kaplamak
3) Kendi rengine boyamak.

Ben tabi ki kendi rengine boyamayı tercih ettim. Her ne kadar ton farkı olabileceğini vurgulasa da bunu dert etmedim. Ücretini sorduğumda çok fazla bir şey tutmayacağını söyledi. Çok yoğun olduğu için yılbaşından sonra yapalım dedi. Kabul ettim. 2018’de kendisini aradığımda duvarda çok büyük iş olduğunu, bir gün tamir edilmesi, bir gün de boyanması gerektiğini söyledi. Ücret olarak 350 tl istedi. Duyduklarıma inanamadım. Teşekkür edip telefonu nazikçe kapattım. O anda anladım ki bu mimar bize senelerdir anlamadığımız işlere astronomik fiyatlar biçerek iyi para kazanmış. Annem kendi evinin tadilatında mimarla çok tartışmıştı. Ve ben hep mimarın tarafını tutmuştum, annem haklıymış.

Ertesi gün tesadüf eseri bir yemekte kocası dekorator olan bir arkadaşımla karşılaştım. Kocası eğer duvarın kırık parçalarından bir tanesini getirirsem aynı renkte duvar boyası yaptırabileceğini söyledi. Ertesi gün arkadaşımla tekrar buluştuk ve ona duvarın kırılan parçasını verdim. Aynı gün arkadaşım evde düştü, burnunu, boynunu ve omzunu kırdı. Onca sağlık probleminin içinde bir de benim işimle uğraşmamalarını boyayı bulduğumu söyledim. Telefonu kapatırken kendisiyle şöyle enteresan bir diyolog içine girdik:
“Billiyor musun düştükten sonra seni düşündüm. İnsan yalnız olmamalı. Ben düştüm ve kocam kaldırdı.”
“İyi de her zaman her dakika yanında kocan olmayacak ki? Kime ne olacağı ve yanında kimin olup olmayacağı hiç belli olmaz. İnsanlar tatil için bir başka ülkeye gidiyorlar. Ve orada doğal bir felakete yakalanıp zor zamanlar yaşayabiliyorlar.”
“Olsun benim yine de yanımda kocam var.”
“Açıkçası bana ne demek istediğini pek anlayabilmiş değilim.”

Şimdi duvarın rengini tuturacak ve boyayayacak bir ustaya ihtiyacım vardı. Yine bir arkadaşla denk geldik. Kadına öylesine sordum bildiği bir boyacı var mı diye. Uzun uzun düşündü.
“Bir erkek yok mu? Bir erkek lazım bu işleri yapacak.”
“Başka türlü olmaz mı yani?”
“Yok bir erkek lazım. Benim bu işlerle kocam ilgileniyor.”
Dondum kaldım. Ne mutlu ki çevremdekilerin erkekleri var. Aksi takdirde kendi başlarına yaşayamayacaklarmış. Beni çok beğenip oğullarına ayarlamaya çalışan ve yaşımı öğrenince arkalarına bakmadan kaçan yaşlı teyzelerden sonra şimdi de bunlar çıktı başıma. Her sorunu hayatlarındaki erkekle çözmenin zaferini yaşayan ve her fırsatta vurgulayan kadınlar, benim gibisine rastlayınca bir katharsis drumuna geçiyorlar sanırım.

Sonra aklıma Minnak geldi. Minnak bana kazanın olduğu o gün çok iyi bir boyacısının olduğunu söylemişti zaten. Minnak’tan adamın telefonunu aldım. Bugün geldi 3 saatte duvarı tamir etti, boyadı. Tüm bu işlemler yapılırken bir erkek gereksiniminde de bulunmadım. İşini bitirince ücretini ödedim gitti. Duvar eskisinden bile daha iyi görünüyordu. Evin tozunu da aldım herşey parladı.

Benim burada şaşırdığım tek bir şey var: Neden acaba ilk başta Minnak’ın boyacısını aramadım ki? Size seçenekler sunuyorum, doğru şıkkı siz bulun:
a) Sosyolojik araştırma yapmak istedim.
b) Yazacak yeni bir konu yaratmam gerekiyordu.
c) Çünkü ben böyleyim.
d) Acıların kadını olmak damarlarımda var.


Someday miraculous spread will forgive every cowardly thing that you’ve done
Bir gün mucizevi bir yayılım yaptığın her korkakça şeyi affeder
That I’ve done
Benim yaptığım
Dust it off
Tozunu al
(That you’ve done
Sizin yaptığınız
That we’ve done
bizim yaptığımız)

12 thoughts on “ŞİMDİ BANA ESKİ DUVARIMDAN DAHA İYİSİNİ VERDİLER:)

 1. Hiçbiri…..evet ..doğa-tanrı..tanrı-doğa kavramı…ya hiç karşılaşmadın yada ilgini çekmedi..spinoza diyeceğim ama sakın okumaya falan kalkma..uzun hikaye çünki geometrilerle-matematikle falan açıklıyor ve ülkemde yazılı bir baskı yok..ethica v.s..doğa ya dikilmek için bir çok nedenimiz vardır .paradigma,psikoloji,mevcut fiziki durum.. net..tartışmaya açık falanda değil..ama değerli denk gelmeler!!!!(hiç de pay derdinde değilim ..en azından şu aşamada..)dersen işte orada sen haklısın..o öyle kolay değil..yoksa duvar tamiratı zor zamanlar olayı anlatmaya yetmiyor…ve spor sayfası önereceğim sana..sert falan gelmesin..bildiğin spor..

  1. Merhaba, sanki Melike karşınızda ve size cevap vermiş gibi yazmışsınız. Bu yüzden de yazacak söz kalmadı. Önerdiğiniz internet sitesini bir daha yazar mısınız? Yanlışlıkla silmişim.

   sevgi ve ışıkla
   Melike

  1. Hangisini sorduğunuzu bilemediğim için hepsini söyleyeyim dedim:
   Dünyada varlık yılım 44
   Ruhum 23(aslında yaşı yoktur ruhun,olsaydı bu yaş olurdu)
   Bedenim 33
   Aklım 5
   💚

   1. Beden ve dünya yazınızda aklım karıştı.
    Ben 21 yaşındayım 1997 li yani sizde ne ?

 2. Gerçekten anneler hep haklı çıkıyor, bir işten anlamadığınızı biri hissetmesin nasıl faydalanacağını anında keşfediyorlar. İyi ki fark etmişsiniz durumu . Erkeklere ihtiyaç duymak zorunda değiliz ama hayat arkadaşınızın karşınıza çıkmasını dilerim, yaşla ilgili olduğunu da düşünmüyorum sadece bazı şeylerin zamana ihtiyacı vardır 🙂 a) şıkkı diyorum 🙂

  1. Ben de a şıkkı diyorum:)) Bu memlekette adamakıllı usta bulmak ve gönlüne göre iş yaptırmak gerçekten zor. Bu zorluk erkek içinde kadın için de aynı.

   Yorumun için çok teşekkür ederim.

   Kucak dolusu sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.