ÖYKÜLERİMİZ HİÇ BİTMESİN

Bugün düşündüm de iyi ki bir öyküm var ve bununla doya doya ilgilenebiliyorum, ona sahip çıkıp değiştirebiliyorum. Onunla dönüşüyorum, gelişiyorum, büyüyorum. İyi ki başka öyküler var ve onlarla fiziksel olarak birlikte olmasam da omuz omuza yürek yüreğe yaşayabiliyorum. Birbirimizin dilini kelimelerin gölgesinden çözümleyebiliyoruz. Bir dilsiz gibi susup, bir heykeltıraş gibi okuduğumuz öyküleri ellerimizle yeniden biçimlendiriyoruz. Ve böylece senin hikayen benim, benim hikayem senin oluyor. Hikayelerle bizler birleşiyoruz . Kendi küçük dünyamızda kocaman kocaman aşklar, sevgiler yaşıyoruz. Tıpkı hayali arkadaşları olan küçük bir çocuk gibi. İşte bu yüzden bugünden itibaren okuduğum çocuk kitaplarını da sizinle paylaşmaya karar verdim. Bence çocuk kitapları yoktur, kitaplar vardır, öyküler vardır… Kimileri yüreklere dokunur başka başka hayatlarda şekillenir, bedenlenir; kimileri de okunduğu anda uçar gider… Önemli olan öyküdür, kime yazıldığını ancak okuyan bilebilir. Dünya Öykü Günümüz kutlu olsun. Öyküler, öykülerimiz hayatımızdan hiç eksik olmasın.

ACAYİP YARATIKLAR

Kitabın arkasında şöyle diyor: “Kitap okumayı sevmediğini sanan çocuklar bile, bu diziye bayılıyor…”. Okuyunca “Vay be “ dedim, bitirince de “Belki okumasalar da olurmuş.” dedim.

Kitaba yapısal olarak baktığımız zaman çok ustaca tasarlanmış. 109 sayfa olmasına rağmen 30 kısa bölümden oluşuyor, her bölüm çarpıcı bir başlıkla dikkat çekiyor. Kitabın ana karakterleri olan ailesi tarafından terkedilmiş ikizler para kazanmak ve eğlenmek için saçma sapan bir maceraya girerler. Anlatım dili ve kurgu ustaca olmakla birlikte bu kitabın verdiği mesaj nedir anlamış değilim. Bana “İlle de bir kitap mesaj mı vermeli?”diye sorabilirsiniz. Evet bir kitap mesaj kaygısıyla yazılmaz. Fakat bana göre bir yazarın yazma eylemine girişebilmesi için bilinçli ya da bilinçsiz bir davası olur. Okuyucu kitabı okurken yazarın kendi içindeki gizli davasını sezdiği için okur, peşinden gider. Bu kitapta böyle bir dava yok. Sadece hedef var: Çocuklar bu kitabı okusun.

DAĞIN AY’LA BULUŞTUĞU YER

Kitabı gençlik romanı diye aldım. Arka kapak yazısını okuyunca biraz kafam karıştı. …”Verimsiz Dağ’ın eteklerinde bir köyde yaşamakta olan Minli, günlerini tarlada çalışarak, gecelerini de babasının Yeşim Ejderha ve Ay’ın Yaşlı Adamı’yla ilgili anlattığı masalları dinleyerek geçirmektedir…”. Gençlik kitabı adı altında Uzak Doğu masalları mı okuyacaktım? Evet kitapta pek çok kısa masal var, fakat etkileyici bir ustalıkla masallar ve kitabın asıl olay örgüsü birbirine bağlanmış. Kurgu hem yalınlığı hem de karmaşıklığı aynı potada eritmeyi başarmış. Kitap boyunca yazar okuyucuyu tek bir kelime için düşündürtüyor. Mutluluk için gerekli olan kelime…Bağlılık, onur, sevgi, aşk, dürüstlük, para, özgürlük? Hangisi hangisi? Bir süre sonra ben de düşünmeye başladım. Kitabın sonunda cevabın “Minnettarlık” olduğunu okuyunca çok şaşırdım ve sonra düşündüm. İnsanı insanı yapan bir diğerini ne kadar düşünüp gözettiğidir aslında. Eğer biri ya da birileri sizi kalbinden öyle geldiği için gözetmişse onun kıymetini bilmek gerekir. Kalpten gelen iyileştirir, kalpten gelen dönüştürür, kalpten gelen her zaman seninledir. Bir çocuk kalpten gelenle gelmeyini ayırt edebilirse çok değerli dostlar edinebilir kendisine. Ve aynı çocuk ben duygusunu bir kenara bırakıp minnettar oldukları için yeri geldiğinde fedakarlık yapabiliyorsa mutluluğu yakalayabilir. Buna inanıyorum.

BABAM VE BEN / PATRİC MODIANO –JEAN JAQUES SEMPE

Bir yetişkinin çocukluğunda geçen belli bir dönemi naif bir dille aktardığı bir öykü Babam ve Ben. Kitapta ilk dikkat çeken unsur farklı kültürlerin buluşması. Öykü Paris’te başlayıp Amerika’ya uzanıyor. Bu yüzden de İngilizce ve Fransızca dillerinin arasındaki benzerlik ve farklılıklar da vurgulanıyor. Çok sade bir anlatımı var, bol bol resimlerle süslenmiş öykü. Resimlerin yaratıcısı Sempe aynı zamanda Pıtırcık serisinin de çizeri. Kitabı bitirince içimde hoş, naïf duygular kaldı.

Babam ve Ben:))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.