NAZİK, KİBAR VE YARGISIZ

Hafta sonu annemin yanına Ab-ı Hayal’e gittim. Pazar günü sabahı fırından çıtır gevrek (simit) almak için evden çıktım. Apartmanın giriş kapısının yanında yatay vaziyette sarı plaj şemsiyeleri duruyordu. Yanlışlıkla birisinin üstüne basmamla şemsiyenin altından iki kedi cıyak cıyak bağırarak dışarı çıktılar nasıl korktum anlatamam. Annemin evinin alt katı bar, ağabeyimin kafe barı. Barın içine girdim ve sabah temizliği yapan garsona bu kedilerin neden orada olduklarını sordum. Orada uyuduklarını söyledi. Gittim gevrek aldım.

Evden çıkarken apartman ve sokak kapısını açık bırakmıştım. Tam apartman kapısını kapattığım anda bir kedi merdivenlerin başında belirdi, adeta üzerime atlayacak gibiydi. Bir an üzerime atladığını ve tırnaklarını yüzüme geçirdiğini düşündüm. Tırnak izlerinin olduğu yerden kanlar süzülüyordu. Hızla kapıyı açtım ve kedi fırladı gitti. Yine çok korkmuştum. Anneme söyledim. Kedilere diğer garsonun baktığını ve bu konuda çok hassas olduğunu söyledi. Kedilere laf edenlere kızıyormuş. Kahvaltıdan sonra diğer garsona olanları anlattım ve bunun sadece benim için değil bütün apartman sakinleri için çok rahatsız edici olduğunu, kedileri burada besleyip bakmasının doğru olmadığını söyledim. Hiç umursamadı. Deli oldum ve bir daha aynı şeyleri yaşamak istemediğimi, dolayısıyla kedileri de istemediğimi söyledim ve bana bağırdı. Anlaşıldığı gibi yaşananlar hiç hoş değildi, bunun üzerine epey kafa yordum ve bu yazımda da paylaşmak istiyorum.

Ares

Öncelikle benim dünyada yaşayan hiçbir canlıyla sorunum yok. Her zaman herkesin uyum içinde yaşadığı huzurlu bir dünya hayaliyle yaşıyorum. Fakat bu benim herkesi seveceğim anlamına gelmiyor. Kimse herkesi ve her şeyi sevemez zaten. Sadece bütün canlılara karşı nazik, kibar ve yargısız olmayı öğrenebiliriz. Ve kimsenin de kimseye, bir başkasını zorla sevdirtmeye hakkı yok. Sen kedi seversin ben ayı severim. Ben ayı beslesem, sevsem, sen ayıyı istemediğin için sana kızmam doğru mu? Senin rahatsız olduğunu ve korktuğunu bile bile ayıyı senin evinde beslemeye devam etmem doğru mu? Kedi ve köpeklerin durumu sokakta sahipsiz dolaştıkları için farklı, bunu kabul ediyorum, elimden geldiğince yardım etmeye çalışıyorum. Ama bunu yapmak için başkalarının huzurlarını bozmuyorum, başka insanlara siz de yapın, yapmıyorsanız kötüsünüz demiyorum.

Bu resmi de gerçekten kedileri de sevimli bulduğumu iyicene ispatlamak için koyuyorum. Instagramda da paylaşmıştım. İşte size sahiplenilmiş, iyi bakım verilen, güven içinde bir kedi…

Pazar günü tüm bu olaylar yaşandıktan sonra kitapçıya gittim. Kafamı dağıtmak , bilmediğim bir yazardan rastgele bir kitap okumak istiyordum. Algıda seçicilik kitapçıda gözüme sepetin içinde uyuyan kedi takıldı. Tüyleri çok parlaktı ve hareketsizdi; canlı mı oyuncak mı olduğunu tam bilemedim. Yanına gittim nefes alıyordu. Kitapçı yanıma geldi,

“Yeni kemoterapiden geldi dinleniyor.” dedi hüzünlü bir ses tonuyla.

“Geçmiş olsun”

“Elimden geleni yapıyorum ama Minnak’ı yaşatamayacağım sanırım, durumu git gide ağırlaşıyor.”

“Sizi anlıyorum, bizim de Ares isminde bir köpeğimiz vardı. O da kanserdi. Gözlerimizin önünde son nefesini verdi.”

Bir kitap seçtim kasada para öderken masanın üstündeki kumbara gözüme çarptı. Üzerinde “Sokak Hayvanları İçin Bağış Kutusu” yazıyordu.

“Burada toplanan paraları nasıl değerlendiriyorsunuz?”

“Sokak hayvanlarına yiyecek alıyorum ve onların kısırlaştırılmasını sağlıyorum.”

“Burada mı besliyorsunuz sokak hayvanlarını?”

“Hayır, onların yemlerini çöp tenekesinin yanına koyuyorum. Böylece dükkana gelmiyorlar.”

“Ne güzel düşünmüşsünüz. Yurtdışında sokakta hiç kedi köpek görmüyorum.”

“Orada daha fazla barınak olabilir ya da insanlar evlerinde bakıp sahip çıkıyor da olabilirler.”

“Olabilir.”

En büyük hayalim, bütün canlıların huzurla, sevgiyle, mutlulukla yaşadığı bir gezegende yaşamak. Bunun nasıl olacağını bilmiyorum ama nasıl olmayacağının farkındayım. Eğer birbirimizin özgürlüklerine ve sınırlarına saygı duymayı öğrenmezsek, hiçbir yere varamayız.

Imagine all the people
Bütün insanları hayal et

living life in peace…
Hayatı barış içinde yaşıyorlar

Sharing all the world…
Tüm dünyayı paylaşıyorlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.