MİDİLLİ 1: DEDEMİN BAKKAL DEFTERİ

Benim baba tarafım Midilli göçmenidir. Babamın dedesi kaptanmış. Hatta çalışma odamda büyük dedeme ait olduğunu düşündüğüm kocaman bir çıpa resminin üstüne Osmanlıca yazılı bir belgeyi çerçeveletip duvarıma astım. 2. Dünya savaşı mübadele zamanında büyük dedem bütün ailesini teknesine yerleştirip onları Ab-ı Hayal’e bırakmış. Sonra tek başına kalan eşyaları almak için dönmüş; yolda onu Yunanlılar öldürmüşler. İzmir’de karaya vurmuş cesedini bulunmuş. Sonrasında o zaman çocuk olan dedem ve ailesine oturmaları için yer göstermişler, bir kaç parça arazi vermişler. Dedem geceleri yıldızlardan yön bulurmuş. Bütün yıldızları bilirmiş. Bu yüzden de soyadı kanunu çıktığı zaman Yıldız soyadını almış. Evlenme çağına gelince kendisi gibi Midilli göçmeni olan babaannemle evlenmiş. Bir bakkal dükkanı, bir de balıkçı teknesi varmış. Mutlu ve mizah yeteneği ciddi anlamda gelişmiş yaratıcı ve akıllı bir adammış. Bakkal dükkanında alacaklılarının hesabını bir deftere kaydedermiş. Okuma yazma bilmediği için borçluların isimlerini sembollerle çizermiş. Defteri onu tanıyanlar hala anlatır, içindeki sembollerle dedem kendi alfabesini geliştirmiş. Dedemi hiç göremedim. Kendi çocukları da onunla doya doya vakit geçiremedi çünkü 40lı yaşlarında kanserden ölmüş.

Küçüklüğümden beri dedemi dinlerim insanlardan. Onun yaratıcılığı, çocuklara duyduğu o sonsuz sevgi, bonkörlüğü herkesten ortak duyduğum özellikleridir. Annem de çocukluğunda onun bakkalına gittiğinde kendisine sevgi gösterip şeker verdiğinden bahseder. Öyle tontiş bir dedeyle geçirdiğim vakitlere dair asla gerçekleşemeyecek hayallerim var. Midilli’ye gidip en azından atalarımın topraklarını ziyaret etmek hayatta gerçekleştirmek istediğim gezilerden biriydi. Kısmet bu Eylül ayında hem de annemle birlikteymiş. Anne-kız bir ikili daha aramıza katılınca en güzelinin turla gitmek olduğuna karar verip bir tur acentesinden yer ayırtıp 20-21-23 Eylül tarihlerinde Midilli adasının dört bir yanını gezdik. Turla kısıtlı bir zaman dilimi içinde gidince böyle oluyor. Otomatik robot gibi oradan oraya dolaşıp asla hazmedemeyeceğiniz bilgi yığınlarını hiç yoktan iyidir düşüncesiyle anlamış gibi yapıyorsunuz. İşte bende Midilli yazı dizimde elimden geldiği kadar anlatacağım.

 1. GÜN

Sezonun son günleri gittiğimiz için 1,5 saat süren deniz yolculuğumuz oldukça sakin ve sessizdi. Saat 10:30 gibi Midilli Gümrük’e vardık. Annem kapı vizesi aldığından onu başka bir yere aldılar. Bir süre onu bekledik. Sezonda insanlar kalabalıkta bu gibi durumlarda 3-4 saat bekleyebiliyorlarmış. Oysa ki Midilliler rahatlıkla Ayvalık’a gidip alışverişlerini yapıp hatta hastane hizmetine kadar Türkiye’yi tercih edip güle oynaya adalarına geri dönüyorlarmış. Sonra şehir merkezine gidip birer kahve içip rehber eşliğinde tanıtıcı bir yürüyüş yaptık. Adaya biz Midilli diyoruz ama asıl adı Lesvos’tur. Midilli, adanın Türkiye tarafına bakan vilayetinin ismidir.

Memleketimde ki insanlar gayet kendi halinde yaşıyorlar. Merkezi çarşı dedikleri yolun yarısındaki dükkanlar ekonomik krizden dolayı kapatılmış.

Yunanistan’a ait 3. en büyük ada olan Lesvos’ta zeytin ağacı yetiştirenlere Avrupa Birliği güzel bir para ödüyormuş. Lesvos’un her yerinden termal su çıkıyormuş. Yerel halk gördüğüm kadarıyla genelde yaşlı nüfus. Bu adam da Lesvos’ta gördüğüm ilk ve tek sokak müzisyeniydi.

Şehir merkezinden sonra deniz kıyısı bir yere gidip öğle yemeğimizi yedik. Şunu itiraf etmeliyim ki Lesvos’ta yemekler ve servis benim için tam bir hayal kırıklığıydı. Daha önceden Santoroni, Mikanos ve Samos adalarında bulundum.(O zamanlarda sana yazıyor olmayı çok isterdim.) Oralarda yediğim deniz ürünlerinin tadı ve sunumu hala aklımdadır. Burada hemen hemen gittiğimiz her restoranda servis ağır, yemekler tatsız, porsiyonlar küçüktü. Öğle yemeğinde sardalya yedim. Ekmek çok hoşuma gitti, sarı renkteydi ve üzerinde susamlar vardı. Zaten gezi boyunca da aç kalmamak için bol bol ekmek yedim.

Yemekten sonra sahilde kısa bir yürüyüş yapıp sahilde bir heykelin önünde durduk. Kucağında bir çocukla ayakta duran bir kadının olduğu bu heykel mübadele zamanında Türkiye’den gelirken yolda hayatını kaybeden Yunan babaları temsil ediyormuş. Yemek sonrası bir rakı fabrikasında durduk. Burada rakı ve likör çeşitleri satılıyordu. Bir de eskiden kullanılan rakı yapma makineleri sergileniyordu.

Sonra adanın en geleneksel köylerinden biri olan Agiasos dağ köyüne gittik. Bir tepecik üzerine kurulu dar sokakları vardı. Tahta oyma mobilya, seramik ve sergileyen yeşiller içinde minik bir çarşısı vardı.

Midilli deyince akla gelen müzisyenlerden bir tanesi  Solon Lekkas.

4 thoughts on “MİDİLLİ 1: DEDEMİN BAKKAL DEFTERİ

 1. Güzel, akıcı yazım. Sağolun.
  Bende göçmen bir ailenin ferdiyim.
  Baba tarafım şu anki Kosova Cumhuriyeti başkenti Priştine, anne tarafım Yunanistan Gümülcine.
  Bu sene bende çok istiyor ve planlarımı ona göre yapmıştım ama küçük kızımın evliliği planı erteleme zorunda kaldım. Sağ isem seneye kısmet. Aslında spontane yaşamayı sevdiğim için belkide plan iflas etti.

  1. Merhaba, güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim. Sizin ailenin hepsi yurtdışındaymış. Eminim en kısa ve hayırlı bir zamanda ailelerinizi ziyaret edeceksinizdir. Dilerim siz de gezdiklerinizi, gördüklerinizi, duygularınızı bizimle paylaşırsınız. Spontane yaşadığınız için niyetiniz bir daha ki sefere kendiliğinden gerçekleşebilir de:)

 2. Benim ailem de göçmen Pomağız Bulgaristan dan Gazi Osman Paşa zamanında gelmişler yani çokça eski. bazen bu göçlere çok şaşırıyorum, insanlar nerelerden geliyorlar hiç bu kadar uzaklara gelecekleri yeni yaşamlar kuracakları akıllarına gelir miydi?kendi yaşamıma şaşırıyorum ama bu gibi yazıları okuyunca hiç şaşılacak değil hayat nerelere sürüklüyor .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.