MELİKE’NİN SONU NE OLACAK?

YERÇEKİMİ

Başrollerini Sandra Bullock ve George Clooney’in paylaştığı ‘Yerçekimi’ (Gravity) adlı film bir yeniden doğuş hikayesidir. Sandra Bullock’un canlandırdığı Dr. Ryan Stone’un dünyada son derece mutsuz ve tatminsiz bir hayatı vardır. İşinin dışında onun hayatla bağını sağlayacak hiçbir şeyi yoktur. 4 yaşındaki kız çocuğunu da talihsiz bir kazada kaybetmiştir. Ve sonra uzayın ortasında bir kaza olur ve Dr.Ryan kendini uzay boşluğunda amaçsızca savrulurken bulur. Her an ölümle burun burunadır. Eğer çaba göstermezse öleceği kesindir. Burada Dr. Ryan bir öz sorgulama sürecine girer. Herşeyi bırakmalı, kızının yanına mı gitmelidir ya da mücadeleye devam mı etmelidir? Uzay iki seçenek arasında karar verme alanıdır yani bir nevi araf denilebilir. Ve Dr. Ryan dünyaya dönmek için çaba sarf etmeye başlar. Uzaydan dünyaya iniş sahnesi hem orgazm hem de doğumu simgeler. Uzay mekiği rahimdir ve Dr. Ryan uzay mekiği dünyaya yeniden girerken yaşadıkları ve hissettikleri heyecanın çok ötesinde bir tatmin anıdır. Yaşam ona yeniden keyif vermeye başlamıştır.

Suyun içine düşer uzaymekiği ve Dr. Ryan kıyafetleri de dahil olmak üzere bütün ağırlıklarından, diğer bir deyişle geçmiş ve onun getirdiği yükümlülüklerden, kurtulup su yüzeyine çıkar. Yüzüsütü yatar pozisyonda bütün bedeniyle temas ettiği karada ayaklarının üzerinde kalmaya çalışırken zorlanır. Yürüken de zorlanır, çünkü o her anlamda yeni doğmuş bir bebektir ve artık hayata sil baştan başlayacaktır.

Yerçekimi çok başarılı bir film, ama benim tüm bunları anlatmakta ki derdim tabi ki yine benimle ilgili. Bilim adamları mutluluk dercesinin beyindeki bazı kimyasalların miktarının azlığı ya da çokluğuyla orantılı olduğunu söylüyorlar. Fakat bazı teknikler , çalışmalar ve insanda derin iz bırakan yaşam deneyimleriyle beyindeki bu sıvı artabiliyor ve böylece daha mutlu olma fırsatı elde edilebiliyor. Bir insanın mutlak mutluluğu tatma anı çok tatminkar ve güzeldir. Mutluluk iyidir. Gereğinden fazla, zararlı mutluluk diye bir şey de yoktur. Mutluluğu öğrenme süreci de filmde de sembolik olarak gösterildiği gibi hiç kolay değildir. Ama çekilen her zahmete değer.

Mutluluğun nesnel, ölçülebilir bir durumu da yoktur. Kişiden kişiye değişir. Mutluluk dondurma yemiş bir kişiye dondurmanın tadının nasıl olduğunu sormak gibi bir şeydir.Dondurmanın lezzetiyle ilgili hiçbir ölçü yoktur.

Peki mutluluk satın alınabilir mi? Kesinlikle evet!!! Mutluluk şükretmekle kazanılır ve arttırılır. Eğer başınıza iyi bir şey geldiyse, tadını çıkarın ve şükredin. Eğer başınıza kötü birşey geldiyse, dersinizi alın ve şükredin. Eğer başınıza hiçbir şey gelmediyse, şükredin. Sadece kendinizin oluşturduğu mutluluk kalıcıdır .

Ve hayatın, sizi mutlu olduğunuz şeylerle donatmak gibi bir görevi yoktur. Yani hayatı, mutluluğu çekip çıkaracağınız bir şeker kavanozu gibi görürseniz sadece hayal kırıklığına uğrarsınız. Hayat da sizsiniz , şeker kavanozu da…

Şimdi tekrar Dr. Ryan’a dönmek istiyorum, yeniden doğan ve herşeyi silbaşatan öğrenmeye başlayan Dr. Ryan’a. Müthiş bir tatmin duygusuyla, orgazmla yeryüzüne ayak bastı, fakat belirli bir süre sonra onun da hayatında herşey bir düzene oturmayacak mı? Evet mutlu olacak ama ne kadar tatmin olacak? Beklentileri ne olacak ve ne kadarını karşılayacak? Bu beklentilerini karşıladığı zaman tatmin olacak mı? Bu tatmin olmak nedir? Sınırı, ölçüsü,en alt seviyesi, en üst seviyesi var mıdır? Evet tatminin bir ölçüsü vardır. 100 puanlık sınav gibidir. Aldığın not kadar tatmin duygusu yaşarsın.

Tatmin hayatın amacı mıdır? Tatmin mutluluk getirir mi? Tatminli mutsuz? Mutlu tatminsiz olmak mümkün müdür?
Hayatın amacı mutluluk mudur?
Mutluluk, yemek gibi hayatın önemli bir parçası ama hayatın amacı değil. Tatmin tuzu biberi ama mutluluk ölçütü değil. Tatminli mutsuz olabilirsiniz, hayatta pek çok başarılı ama mutsuz insan var. Mutlu tatminsiz olamaz, çünkü mutlu insan tatminsiz olmaktan da bir mutluluk çıkarır.

Peki hayatın amacı nedir?

DÜNYAYI İNSANLAR İÇİN DAHA İYİ BİR YER HALİNE GETİRMEK.

Dr. Ryan uzayda yaşadığı deneyimle hayatını yeniden yaratma fırsatını yakaladı. Artık kim olduğunu biliyor ve buna uygun özgün bir yaşam kuracak. Kendisi için yarattığı yaşam standartlarıyla başka hayatları da etkileyecek. Bu etkileşim belki doğrudan olacak , belki dolaylı ama mutlaka olacak.

Filmin devamının olmasını çok isterdim. Ne olabilirdi diye düşündüğümde aklıma bir kaç olasılık gelmiyor değil:
1) Dr. Ryan işinden ayrılıyor ve bir tüp bebek merkezi kuruyor.
2) Dr. Ryan işinden ayrılıyor ve dünyayı geziyor.
3) Dr. Ryan duygusal olarak bağlandığı bir ilişkiye başlıyor ve bir bebeği oluyor.
4) Dr. Ryan kitap yazıyor ve kişisel gelişim koçu oluyor.
5) Dr. Ryan ünlü oluyor. Televizyon programları yapıp, sinemalarda oynuyor.
6) Dr. Ryan uzay bağımlısı oluyor, uzayda yapılan bütün deneylere gönüllü olarak katılıyor. Bu deneyimlerini sosyal medyayı kullanarak aktarıyor.
7) Dr. Ryan kurulu düzenine olduğu gibi devam ediyor. Tek bir farkla : O artık mutlu!

Peki ben Melike’ye ne olacak? Bir film olsaydım pek çok olasılık sıralardım yukarıda yaptığım gibi. Şu anda tamamen hiçbirşey bilmediğimi biliyorum.

2 thoughts on “MELİKE’NİN SONU NE OLACAK?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.