FLAMAN MI VALON MU?


Bruksel’e akşam saat 21:00’da geldiğimde hava hala aydınlıktı. Tren ve metroyu kullanarak büyük bir kolaylıkla arkadaşımın evinin olduğu Molenbeek’e geldim. İnternetten araştırdığım zaman Molenbeek’in Brüksel’in en yoksul semtlerinden biri olduğunu öğrendim. Nüfusun yüzde kırkı Müslümanlardan oluşuyor ve çoğunlukla Faslılar yaşıyormuş. Fransa’da ve Belçika’da yapılan terör saldırılarının suçluları Molenbeek’ten çıkmış. Diğer yandan bana hiç yoksul bir semt gibi gelmedi. Arkadaşım daha farklı bir perspektiften anlattı. Molenbeek, Brüksel’in kentsel dönüşüme girmiş semtlerinden bir tanesi. Yavaş yavaş eski evler yenileniyor. Ve yeni orta gelirli insanlar bu semte geliyormuş. Bir beş sene sonra emlak açısından değerli olurmuş. Burada metro, tramvay ve otobüsle ulaşım çok rahat. Genelde sokaklarda ve kafelerde erkekler var. Günün hangi saatinde olursa olsun sokakta rahatça yürüyerek eve gidebiliyorsun.  


Arkadaşımın bir de ev arkadaşı var. İlk geldiğim gün gece geldi ve bulaşık makinesini çalıştırdı, bütün gece uyuyamadım. Bir süre sonra kafamın içi suyla çalkalanıyormuş gibi hissetmeye başladım. Bilgisayarımı açıp kulaklıklarımı taktım ve Behzat Ç izlemeye başladım. Bir bölüm izledikten sonra bulaşıkta bitmişti uyudum. Sabah kalkınca bir kahve içip alışverişe gittik. Burada İzmir’de olduğu gibi adım başı Migros, Şok falan yok, bir tane var. Böylece küçük marketlerde yaşamlarını sürdürebiliyor. Marketten chicons diye marula benzeyen bir sebze aldık. Onu doğrayıp üstüne yumurta kırdık. İlginç bir şekilde güzel oldu. Yumurtalı marul hayatta aklıma gelmezdi.

Sonra Brüksel merkeze gittim. Adım başı çikolata dükkanı var. Herkes ya karton külahların içinde patates yiyor ya da waffle. Ben de bol kremalı meyveli bir waffle yedim. Lokmaya benziyor tadı. Pek bir şeye benzetemedim. Çatal bıçak yerine başparmağım büyüklüğünde garip bir çatal verdiler. Yüzüm, ellerim krema ve yağ oldu.

Merkezde dört beş saat dolaşmışım. Buradaki Grand Place Meydanı (Grote Markt) Avrupa’da gördüğüm en güzel meydanlardan biri. Meydanın çevresinde ve ara sokaklarında küçük küçük dükkanlar ve alışveriş merkezleri var. Genelde hediyelik eşyalar satıyorlar. Brüksel’de İzmir’de olduğu gibi kıyafet satan büyük alışveriş merkezleri yok. İşte bu ara sokaklarda ve dükkanlarda saatlerim geçmiş. Bu arada “Brussels City Tours” adında bir seyahat acentesi buldum. Ve Brüksel şehir turu, Antwerp, Ghent ve Bruges turlarını satın aldım. İnternette tur fiyatları çok daha pahalıydı.

Şimdi sana Brükesel’le ilgili gözlemleri kısa kısa anlatıp yazımı tamamlayacağım. Brüksel’de çok fazla Brüksel’li yaşamıyormuş. Hollandalılar ve Fransızlar var. Göç aldığı için yolda yürürken bol bol Afrikalı, Suriyeli, Türk falan görebiliyorsun. Turistlere yönelik çok fazla bir şey yok. Şehir haritasını bile parayla satıyorlar (1Euro). Ayrıca ülkeye girerken pasaport kontrolü sırasında Türkleri çok zorluyorlar ve bekletiyorlarmış. Ben bir sorun yaşamadım.

Metro ulaşımına toplu bilet alman için kart çıkarman lazım. Bu yüzden şehre kısa bir süreliğine geldiysen ya günlük bilet (7,5 euro) kullanacaksın ya da tek kullanımlık bilet(2,10 euro). Bilet gişesi hemen hemen hiç yok. Kredi kartıyla alışveriş yapabildiğin bilet makineleri var. Brüksel’de etrafta dolanan vızır vızır taksi yok. Taksi istasyonu bile yok. Taksi istiyorsan özel telefonla çağırıyormuşsun ya da UBER kullanılıyormuş.

Brüksel’de iki dil konuşuluyor: Fransızca ve Hollandaca. İngilizce burada o kadar önemli değil. Öyle ki bazı müzelerde ve turistik yerlerde İngilizce açıklama hiç yok.

Fransız kökenlilere Valon, Hollanda kökenlilere Flaman diyorlar. Flaman kökenliler giyimlerinde daha süslüler. Valonlar çok sade giyiniyorlar. Zenginler daha çok Flamanlar. Sanat, para yatırım ve banka sektörü Flamanların elinde. 1990’lara kadar Valonlar daha zengin ve güçlüymüş.

Belçika savaşlarda hep arada kalmış bir ülke olduğu için aman bana kimse dokunmasın düşüncesiyle hep göze batmamaya çalışmış. Bu yüzden de insanlar sadeliği tercih ediyorlar ve mümkün olduğunca görünmemekten hoşlanıyorlar. İnsan ilişkilerinde asla kibirli değillermiş, her zaman mütevaziliklerini koruyorlarmış.

Belçika Avrupa’nın manevi başkentidir. Türkiye’de Lazlar fıkraları ve komiklikleriyle nasıl bilinirse Avrupa’da da Belçikalılar öyle biliniyormuş.

Günün sonunda Bozar restoranda yemek yedik. Böylece ben de sohbet esnasında yukarıdaki bilgileri edindim. Bu arada Bozar müzesi devlet destekli çok büyük bir kurum ve Belçika’nın önemli güzel sanatlar merkezlerinden bir tanesi.

2 thoughts on “FLAMAN MI VALON MU?

  1. sağlıklı uyumak çok önemli ama yine de belçika da uyurgezerlerle yürümek güzel : )) müziğe bayıldım iyi çaldı . valonları severim flamanları da ama özel bir tercihler değil , zorundalık tabusunun evrimleşmesi .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.