EKİM HİKAYESİ


“Ah bu harika hissettiriyor.” dedim ve kasılmamın son belirtilerinden de kurtulmak için boynumu esnettim.

Sadece iyi hissettirmedi, gerçekten de harika hissettirdi.  Çok uzunca bir süre lambanın içinde sıkışıp kalmıştım. Hiç kimsenin bir daha onu ovalamayacağını düşünmeye başlıyorsunuz.

“Sen bir cinsin” dedi elinde parlatma beziyle genç  hanımefendi.

“Benim. Sen zeki bir kızsın. Beni ele veren nedir?”

“Bir duman kümesi içinde belirmen,” dedi kız. “ Ve bir cine benziyorsun. Sarığın ve sivri ayakkabıların var.”

Kollarımı kavuşturdum ve gözlerimi kırpıştırdım. Şimdi blucin, gri spor ayakkabıları ve soluk gri bir süveter giyiyordum: şimdiki zamanın ve yerin erkek üniforması. Bir elimi alnıma doğru kaldırdım ve başımı iyice eğerek selamladım.

“Ben lambanın ciniyim.” dedim. “Sevin bakalım şanslı kişi. Sana üç dilek bahşetme gücüne sahibim. Ve sakın ‘Daha fazla dilek dilemek istiyorum.’ şeyini deneme – Oyun oynamayacağım ve bir dilek hakkını kaybedeceksin. Tamam. Hadi bakalım seni dinliyorum.”

Tekrar kollarımı kavuşturdum.

“Hayır.” dedi. “Demek istediğin tüm bunlar için teşekkürler, ama bu böyle iyi. Ben iyiyim.”

“Tatlım.” dedim. “Şekerim. Belki beni yanlış anladın. Ben bir cinim. Ve üç dilek? İstediğin her şey için konuşuyoruz. Hiç uçmayı hayal ettin mi?  Sana kanat verebilirim. Varlıklı olmak, Krezüs’den zengin mi olmak istiyorsun? Güç mü istiyorsun? Sadece söyle. Üç dilek. Her ne istersen.”

“Daha önce söylediğim gibi.” dedi, “Teşekkürler, ben iyiyim. Bir şeyler içmek ister misin? O kadar zaman lambanın içinde vakit geçirdikten sonra susuzluktan kavruluyor olmalısın. Şarap? Su? Çay?”

“Uh…” kızın da belirttiği gibi gerçekten susadım. “Nane çayın var mı?”

Son bin yılın büyük bir bölümünü içinde geçirdiğim çaydanlığın hemen hemen aynısıyla bana nane çayı demledi.

“Çay için teşekkürler.”

“Mühim değil.”

“Ama anlamıyorum. Bugüne kadar tanıştığım herkes, bir şeyler istemeye başlardı. Süslü bir ev. Göz kamaştırıcı kadınların olduğu bir harem – tabi ki sen bunu istemezdin.”

https://glitter-and-be-gay.tumblr.com/post/146524769068/october-tale

“İsteyebilirdim. İnsanlar hakkında böyle kolay çıkarımlarda bulunamazsın. Oh, bir de bana tatlım, güzelim veya bunun gibi şeyler deme. Benim adım Ela.”

“Ah!” anladım. “Sen o zaman güzel bir kadın istiyorsun. Özür dilerim. Tabi ki gerçekleştiririm ama önce istemen lazım.” Kollarımı birbirine kavuşturdum.

“Hayır.” dedi. “Ben iyiyim. Dilek dilemek istemiyorum. Çay nasıldı?”

Nane çayının içtiğim  en iyi çay olduğunu söyledim.

İnsanların dileklerini gerçekleştirmeye ne zaman ihtiyaç duymaya başladığımı ve acaba insanları çaresizce memnun etme ihtiyacında mı olduğumu sordu. Annem hakkında sorular sordu ve ben de ona annemin beni, ölümlüleri yargıladığı kadar yargılayamadığını çünkü benim bir cin, güçlü ve akıllı, büyülü ve gizemli olduğumu söyledim.

Humus sevip sevmediğimi sordu ve sevdiğimi söyleyince pita ekmeğini kızarttı ve humusa bandırmam için dilimledi.

Ekmek dilimlerimi humusa bandırarak keyifle yedim. Humus bana bir fikir verdi.

“Sadece bir dilek dile.” dedim yardımseverce, “Bir padişaha layık bir öğünü getirebilirdim sana. Her bir yemek bir öncekinden daha güzel olurdu, ve bütün hepsi altın tabaklarda servis edilirdi. Ve sonrasında tabaklar sen de kalabilirdi.”

“Böyle iyi.” dedi kız gülümseyerek. “Yürüyüşe çıkmak ister misin?”

Kasabayı boylu boyunca yürüdük. Lambanın içinde geçen onca yıldan sonra bacaklarımı esnetmek çok iyi hissettirdi. Bir halk parkına geldik ve gölün kıyısındaki bir banka oturduk. Hava ılıktı ama rüzgarlıydı, her rüzgar estiğinde sonbahar yaprakları ince ince yağıyordu.

Ela’ya bir cin olarak gençliğimi, melekleri nasıl gizli gizli dinlediğimizi ve meleklerin bizi fark ettikleri zaman üzerimize kuyrukluyıldızları nasıl attıklarını anlattım, ona zorlu cin savaşları günlerini ve Kral Süleyman’ın bizi nasıl sığ objelere: şişeler, lambalar, toprak tencereler, bunun gibi şeylere hapsettiğini anlattım.

Bana aynı uçak kazasında ölen ve kendisine evi bırakan anne babasını anlattı. Asla gerçekten usta bir tıbbi ressam olamayacağını anladığı noktada geri döndüğü çocuk kitapları resimleme işini ve resimlenmesi için her yeni kitap geldiğinde ne kadar mutlu olduğunu anlattı. Haftada bir gün yerel bir halk akademisinde yetişkinlere yaşam çizimleri öğrettiğini anlattı.

Hayatında bariz bir kusur, dilek dileyerek doldurabileceği bir boşluk göremedim, dileklerden bir tanesini kenara koydum.

“Hayatın güzel.” dedim ona. “Ama bu hayatı paylaşabileceğin kimsen yok. Dile ve sana mükemmel erkeği getireyim. Ya da kadın. Bir film yıldızı. Bir zengin… birisi…”

“Gerek yok, ben iyiyim.” dedi.

Eve geri döndük, Cadılar Bayramı için süslenmiş evleri geçtik.

“Bu doğru değil.” dedim. “İnsanlar her zaman bir şeyler ister.”

“Ben değil. İhtiyacım olan her şeye sahibim.”

“O zaman ben ne yapacağım?”

Bir an düşündü. Sonra evin ön bahçesini işaret etti. “Yaprakları tırmıkla toplar mısın?”

“Dileğin bu mu?”

“Hayır. Bu sadece senin ben akşam yemeğini hazırlarken yapabileceğin bir şey.”

Yaprakların rüzgarla birlikte dağılmamaları için onları çitin yanına bir yığın halinde topladım. Akşam yemeğinden sonra bulaşıkları yıkadım. Geceyi Ela’nın misafir odasında geçirdim. Yardım istemiyor değildi. Yardım etmeme izin veriyordu. Onun ayak işlerini yaptım, boya malzemelerini aldım ve market işlerini hallettim. Uzun süre resim yaptığı günlerde boynunu ve omuzlarını ovmama izin verdi. Benim iyi, sağlam ellerim var.

Şükran Gününden kısa bir süre önce koridorun sonundaki misafir odasından asıl yatak odasına, Ela’nın odasına taşındım.

Bu sabah uyurken onun yüzünü seyrettim. Uyurken dudaklarının aldığı şekle uzun uzun baktım. Ürpertici bir günışığı yüzüne değdi, ve o gözlerini açtı ve bana gözlerini dikti, ve gülümsedi.

“Benim neyi hiç sormadığımı biliyorsun.” dedi. “Ya sen? Eğer sana üç dileğinin ne olduğunu sorsaydım, ne dilerdin?”

Bir an bunun hakkında düşündüm. Kollarımla onu sardım ve kafasını omzuma yasladı.

“Bu böyle iyi.” dedim. “Ben iyiyim.”

Not: Bu hikayeyi Neil Gaiman’ın sesinden dinlediğim andan itibaren onu Türkçeye çevirmek istedim. Hikayenin verdiği mesaj, yarattığı atmosfer, sadeliği, naifliği, kendiliğindenliği beni çok etkiledi. Telif hakları sorun olur mu diye düşündüm biraz . Sonra hikayenin internette her yerde yazılı, sözlü ve kısa film olarak bulunduğunu fark ettim. Yılın son ayında da dileğimi gerçekleştirmeye karar verdim. Sahi senin üç dilek hakkın olsaydı ne dilerdin?

8 thoughts on “EKİM HİKAYESİ

 1. O insanı görmek ve konuşmak istiyorum.
  Kendi Zihni’m de yarattığım sonuçları yaşamaktansa o kişiye ait sonuçları yaşamak ve….. sonrasını bilmiyorum

   1. Bir şeyler istemek enerji tüketen şeyler gibi geliyor.
    Hikayede geçen buydu sanki
    Diğer şeylere gerçekten ihtiyacımız var mı

    1. Evet haklisiniz, ne istersek isteyelim olanin onune gecilmiyor, istekler sadece enerjiyi dusuruyor. En guzell sureci yassmak. Hikayede anlatilan bu olabilir ya da Ela Cin’i istemis olabilir😍

 2. Dün BBC Radio 3’de Neil Gaiman’la Playing in the Dark’ta dinledim bu hikayeyi. Bu sabah arkadaşlarımla paylaşmak için Türkçe’si var mı diye araştırınca buldum yazınızı. Bu kadar güncel bir çeviri bulunca sevindim. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.