DİZİ DİZİ DİZİ 2


Netflix aboneliğimi iptal ettiğimden beri daha çok kitap okumaya başladım. Artık önceliğim okumak, okumaktan yorulunca dizi izlemek. Bu diziler de sizinle paylaşamadığım birikmişler.

HARROW

Avustralya yapımı bir suç dizisi olan Harrow’un konusu alışılmışın dışında bir adli patolog olan Dr. Daniel Harrow üzerine kuruludur. Gizemli bir geçmişi olan Dr. Daniel Harrow kendi yöntemleriyle adaleti sağlamaya çalışır. Luther’dan sonra bu tür karakter ve suç dizilerini beğenemez oldum. Gözlerim Luther’ı araya araya izledim biraz… Boş vaktiniz varsa bakabilirsiniz…

GOOD OMENS (KIYAMET GÖSTERİSİ)

Terry Pratchett ve Neil Gaiman’ın gibi iki dehanın ortak yazdığı romandan uyarlanan Amazon ve BBC ortak yapımı 6 bölümlük bir dizidir. Kıyamet yaklaşmaktadır. Melek Aziraphle ve şeytan Crowley dünyanın daha sonunun gelmesini istemiyorlardır. Birlikte dünyanın sonunun gelmesini engellemeye çalışırlar fakat yöntemleri birbirlerinden epey farklıdır. Planladıkları da pek istedikleri gibi gitmez. Dizi tam bana göreydi, bir de Crowley rolünde Doctor Who’dan çok beğendiğim David Tennant’ı görmek bal kaymaktı.

CHAMBERS

Netflix yapımı olan korku ve gerilim dizisi Chambers’ın aslında ilginç bir konusu var. Uma Thurman’ı başrollerde görmek diziyi daha da cazip kılıyor. Sasha, trafik kazasında ölen Becky’nin kalbi sayesinde yaşamına devam edebiliyor. Becky’nin ailesi Sasha’nın eğitim masraflarını karşılayarak onu güzel bir okula yerleştiriyorlar. Bu okul vesilesiyle Sasha Becky’nin arkadaşları ve ailesiyle daha yakın ilişkiler içine giriyor ve yavaş yavaş Becky’e dönüşüyor. Becky’nin ölümünün arkasındaki gizemi adım adım çözmeye başlıyor ve olaylar bambaşka boyutlarda ilerliyor.

Bu diziyi de izledikten sonra artık Netflix’in dizi çekmek için bir formül geliştirdiğini düşündüm. İçinde biraz gerilim, biraz gizem olsun, merak unsuru mutlaka olsun, bir de Oscar’a aday gösterilmiş ünlü bir oyuncuyu koyduk mu içine bu iş tamam, dizi hazır… Böyle olunca izleniyor doğru; diğer yandan kendi kendime sormadan edemiyorum: ben bu diziyi niye izledim?

DEAD TO ME (BENİM İÇİN ÖLÜ)

Bir Netflix yapımı kara komedi. Jen kocasını bir trafik kazasında kaybetmiştir. Yolda yürüyen kocasına bir araba çarpıp kaçmıştır. Yaşadığı olayın travmasını atlatamayan Jen özel bir gruptan yardım alır. Burada sıra dışı, heyecanlı, aşırı iyimser, eksantrik bir kadınla tanışır. Aralarında sıkı bir dostluk ilişkisi oluşur ve ikisinin de yaşamları değişmeye başlar. Fakat Bu yeni arkadaş aslında hiçte kendini tanıttığı gibi değildir. Jen’le arkadaşlığı ise hiç tesadüfi değildir. Keyifle gülerek izlediğim bir dizi oldu.

SLASHER (İŞKENCE)

Tamamen dizi bağımlılığım yüzünden izlediğim bir Netflix korku dizisi… Her bölümde gizemli bir şekilde insanlar öldürülüyor. Katil başrol oyuncularından bir tanesi acaba katil kim? Aslında ilk iki bölüm sonra da sezon finalini izlesen de olur.

ŞAHSİYET

Hakan Günday’ın senaryosunu yazdığı Haluk Bilginer ve Cansu Dere’nin başrollerini paylaştığı bir Türk suç  dizisi. Oyunculuklar çok güzel, konusu çok anlamlı ve çarpıcı. Toplumsal bir yaraya ustalıkla parmak basan diziyi herkesin izlemesini tavsiye ederim.

BLACK MIRROR 5. SEZON (KARA AYNA)

Üç bölümden oluşan Black Mirror 5. Sezon, diğer sezonlarında olduğu gibi izleyiciyi bölümlerin sonunda ters köşeye yatırıp hayret içinde bırakmasa da başarılı bir kurguya ve akışa sahip. Fakat artık bu bölümlerin 4 sezonda oluşan Black Mirror konseptinde olduğunu düşünmüyorum. Her bölüm bir birbirinden bağımsız fakat aynı tema üzerinde kurulu: teknolojinin hayatımıza kattıkları, götürdükleri, değiştirdikleri ve bunun sonuncunda oluşan yeni yaşam alışkanlıkları. İlgiyle izledim.

UNBREAKABLE KIMMY SCHMIDT (EHLİLLEŞMEZ KIMMY SCHMIDT)

Kimmy Schmidt karakteri üzerine kurulu bir komedi dizisidir. Bir rahip “kıyamet koptu ve dünyanın sonu geldi.” diyerek 4 kadını bir sığınağa kapatır. Aradan 15 yıl geçer ve kadınlar sığınaktan kurtulur ve gerçeği öğrenirler. Dört kadından birisi olan Kimmy Schmidt hayatına kaldığı yerden devam etmeye kararlıdır. Bulduğu bir ev ilanı ile tanımadığı bir adamla ev arkadaşı olur ve tesadüf eseri sosyetik bir ailenin çocuğuna bakmaya başlar. Ergenlik yaşlarında girdiği sığınaktan 30’larında bir kadın olarak çıkmıştır. Kaybettiği yıllar, sığınakta doğru olarak gösterilen yalanları gerçekleriyle değiştirmesi gerekmedir, bir de sığınakta yaşadığı zamana ait travmaları vardır. Tüm bunlara rağmen Kimmy’i hiçbir aksilik durduramaz, o bu hayatı gönlünce, tam kendine göre yaşamaya kararlıdır. Onun kitabında hayal kırıklığı, vazgeçmek, bırakmak diye bir şey yoktur.

Her bir sonda mutluluğu bulan…

PLAYING WITH FIRE (ATEŞLE OYNAMAK)

İşte bu diziyi izlerken dizi izlemeye bağımlı olduğumu ve bu konuda bir şeyler yapmam gerekliliğinin farkına vardım. Klasik bir Brezilya dizisi, çapkın ve yakışıklı bir adam baştan çıkardığı kadınlarla eğleniyordur. Fakat bir gün aşık olur ve dünyası altüst olmaya başlar. Entrika, aşk, erotizm, cinayet her bir şey var ama anlam yok…

2 thoughts on “DİZİ DİZİ DİZİ 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.