BİRAZ DAHA GÜNEŞ

Eylül ayının ilk haftası okullar açılmadan önce Ab-ı Hayal’de bir haftalık tatil yaptım. Lise ve üniversite yıllarında güneşin altında bronzlaşmak için saatlerce yatardım. Bu sene de içimden bronzlaşmak geldi. Evet güneşin zararları saymakla bitmiyor ama garip bir şekilde güneşlenmek istiyordum. Belki de o ışınlara ihtiyacım vardı. Sonuç olarak sabahtan akşama güneşin altında oturdum, yattım; kitap okudum; çay-kahve, su, kola, bira içtim; patates kızartması ve zararlı çerezlerden yedim(evet bunu da yaptım); dondurma yedim; arada denize girip serinledim. Arkadaşlarım da “Çakma Eda Taşpınar” diye dalga geçti. Biraz fazla güneş ışınlarına maruz kalmışım bağrım yandı; ilk önce çok kızardı ve acıdı sonra su kabarcıklar oluştu. Tüm bu olaylar olup biterken sürekli Neil Gaiman’ın çocuklar ve yetişkinler için yazdığı kitaplardan okudumJ

GRAVEYARD BOOK (MEZARLIK KİTABI)

“Gerçekten de, hayat canlıların elinde heba oluyor…”

Neil Gaiman çocuklar için yazmış olduğu bu kitapla pek çok ödül kazanmış. Kitabın konusu oğluyla birlikte mezarlıkta gezerken aklına gelmiş. Kitap üzerinde yıllarca çalışmış ve bu arada pek çok mezarlık gezmiş.

Bod daha emekleyen bir bebekken annesi ve babasını öldüren seri katilin elinden kurtulup bir şekilde mezarlığa gelmiştir. Mezarlıktaki hayaletler Bod’un orada kalmasına karar vermiş ve ona mezarlık aleminin gizli kapılarını açıp ellerinden geldiğince eğitmeye çalışmışlardır.  Bod büyüdükçe ihtiyaçları da merakı da artmaya başlar. Gerçek yaşamda bulabileceklerini hayaletlerin vermesi çok zordur. Diğer yandan Bod  canlı insanların dünyası ve yaşayışları hakkında hiçbir şey bilmemektedir ve onlara adapte olması da çok zordur. Ayrıca Bod’un ailesini öldüren seri katil Bod’un peşindedir.

İlk bakışta içinde mezarlığın, ölümün, seri katilin bulunduğu bu kitap, çocuklar için uygun olmadığı izlenimi verse de bence bu kitap çocuğu hayatın en büyük gerçeğine hazırlıyor. Mezarlık Kitabı, ölüme çok farklı bir perspektiften, eğlenceli bir gözle bakıyor.

ANANSİ BOYS (ANANSİ ÇOCUKLARI)

“Yemek pişirdiğim gibi yazıyorum. Kim bir yemeğe bir malzemeyi ekleyemeyeceğinizi söyleyebilir ki? Tarzları, ana yemeği zenginleştirecek bir baharat olarak kullanıyorum. Anansi Çocukları gerilim ve mizah ile tatlandırılmış, dedektiflerin, mitlerin olduğu bir roman. Ama aslında insanlar üzerine bir roman. Aileler ve aile ilişkileri üzerine yazıyorum. Realistik bir roman olarak anlatsam, belki yazdıklarımı kimse okumaz. Okurun daha önce hiç görmediği bir açıdan bazı şeyleri gösterdiğim için rahatça hikâyenin içine girebiliyorlar.” Neil Gaiman

Şişko Çharlie, hayatı boyunca kendisini aşağıladığı için uzak durduğu babası ölünce usulen babasının cenazesine gider. Orada “Örümcek” adlı bir kardeşinin olduğunu öğrenir. Şişko Charlie ilerleyen günlerde kardeşi Örümcek ile tanışır. O günden sonra hayatındaki hiçbir şey eskisi gibi olamaz. Önce nişanlısını Örümcek’e kaptırır, sonra işinden atılıp iş yerindeki yolsuzlukların da suçlusu olarak görülür. Charlie başındaki dertleri çözmek için uzun yolculuklar yapar, cenazede karşılaştığı tanıdıklarıyla tekrar konuşur ve babasının bir Tanrı olduğunu öğrenir. Babası örümcek Tanrısı Anansi’dir. Şişko Charlie’nin hayatını tekrar rayına oturtmak için Tanrılar ve insanlarla komik bir mücade içine girer.

Bu arada Anansi, Batı Afrika inanışında gökyüzü tanrısı Nyame’ye arabuluculuk yapan düzenbaz bir kahramanın adıdır. Anansi Afrika’da örümcek olarak bilinmektedir. Ağ örebilen sekiz ayaklı bir örümcektir ve tilki, tavşan, insan formalarına bürünebilmektedir.

CORALINE

“Peri masalları gerçekten de ötedir; yalnızca bize ejderhaların var olduğunu söyledikleri için değil, bize ejderhaları yenmenin mümkün olduğunu söyledikleri için.”  G.K.Chesterton

Coraline yeni taşındıkları evlerinde sıkılmaktadır. Annesi ve babasının işleri çok yoğundur. Coraline zamanının çoğunu tek başına vakit geçirmek zorundadır. Ayrıca babasının yaptığı yemekler gerçekten çok kötüdür. Bir gün Coraline evlerinde gizli bir geçit keşfeder. Bu geçitten geçtiği zaman kendi evinin bir benzeri ve diğer anne babasıyla karşılaşır. Bu evdeki her şey istediği gibidir. Yemekler, kıyafetleri, annesiyle babasının ona ilgisi, her şey mükemmeldir. Fakat garip olan şeyler de vardır. Örneğin anne ve babasının gözleri düğmedir. Günler ilerledikçe Coraline bu muhteşem evin ve ailenin arkasındaki çirkinliği ve kötülüğü keşfeder. Gerçek anne ve babasını kurtarmak için ciddi bir mücadele içine girer.

12 yaşındaki çocuklar için yazılmış Coraline bir korku romanıdır ve içinde insanın tüylerini diken diken edecek korku ögeleri taşır. Neil Gaiman yazdığı çocuk kitaplarında korku, ölüm gibi alışılmadık temaları kullanması yüzünden çok eleştirilmektedir. Neil Gaiman çocukları korkuyla tanıştırarak korkuyu nasıl alt edebileceklerini gösterdiğini ve bunun çocuğun gelişimi için çok önemli olduğunu vurgulamaktadır. Bu konuda ona katılıyorum Fakat olayın diğer bir boyutu da var: Ya çocuk yeni tanıştığı bu ürküten unsurları takıntı ve fobi haline getirirse ve yaşamının akışını bunlar üzerinden değerlendirmeye başlarsa? Örneğin, ben çocuk olarak Coraline’ı izleseydim büyük ihtimal annemin babamın bir gün bilinmeyen yaratıklar tarafından kaçırılabileceğinden endişe edebilirdim.

Bu arada aynı adla kitaptan uyarlanan animasyon filmi nide büyük bir keyifle izledim. Daha fazla Neil Gaiman’ın eserlerinden uyarlanan dizi, film ya da animasyon izlemek isterseniz aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz.

Aynalı Maske (Mirrormask) 2015

We Can Them For You Wholesale  2013

A Dream of Flying  2013

Partilerde Kız Tavlama Sanatı ( How to Talk to Girls at Parties) 2017

Kıyamet Gösterisi (Good Omens) 2019

Amerikan Tanrıları (American Gods) 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.