BERLİN 4: MASALSI BİR YER POTSDAM

13.08.2018

Bugün Berlin’de son günüm, yarın akşam saat sekizde uçağım var. Şifacı mutlaka Potsdam’a gitmemi tavsiye ettiği için sabah hiç oyalanmadan düştüm yollara. U2’yle(uban) Wittenbergplatz’dan Zoologischer Garten’e gidip S7 (sban)’a bindim. Potsdam son durak olduğu için trenden keyifle yolu izledim. Potsdam’a gitmek için alacağınız biletin ABC özelliğinin olması gerekiyor. Berlin’de gezmek için AB biletleri yeterli ama Potsdam ABC . Kasabanın her bir köşesi gezilmeye ve görülmeye değer olduğu için vakit kaybetmemek adına Potsdam city tour aldım. Otobüste rehber eşliğinde gezdim. İngilizce rehberlik çok yeterli değildi. Şansıma yanımdaki Alman yol arkadaşım bana İngilizce epey çeviri yaptı.

Potsdam saray için kurulmuş ve zamanla saray hizmetlilerin yaşayacağı bir şehrede dönüşmüş.
Eskiden Prusya’nın başkentiymiş.Krallardan birinin bütün azınlıklara birer mahalle verdiği bir yer Potsdam Bu yüzden de şehrin içinde Hollanda, Rusya gibi sokak isimlerine rastlamak mümkün. Bu saray muhteşem San Souci sarayı küçük gelince yapılan ikinci saraydan bir görüntü.
Prusya Kralı, Büyük Frederich Potsdam ormanlarında gezinirken değirmenin bulunduğu yerde büyük bir saray yapılmasını emreder. Fakar değirmenin sahibi satmak istemez. BUnun üzerine kral “Sen neyeine güveniyorsun da bir kralın emrine karşı geliyorsun?” diye sorar. “Berlin’de hakimler var. Ben onlara güveniyorum.” cevabını verir demirci. Kral, demirciye hak verir. Ve yaptırdığı sarayın adına demircinin adı olan Sans Souci adını verir.
31 Aralık 1917’de Osmanlı heyeti yılbaşı kutlamaları sırasında Berlin’dedir. Bu hikaye anlatılır. Heyetten bir kişi gidip Sans Souci Sarayını görmek ister. Kimse gitmez. O yılbaşı kutlamalarına katılmak yerine gidip uzun uzun sarayı seyreder. O kişi Mustafa Kemal Atatürk’tür.
1945 Temmuz’da II. Dünya savaşının galiplerinin buluştuğu konferans burada yapılmıştır. Stalin ve Batılı müttefikler arasındaki görüş farkı iyice belirginleşmiştir.
Tur saat iki gibi bitti. Yol arkadaşım Michael’le birlikte hopon hop off otobüsleriyle biraz daha dolaşmaya karar verdik. Fotoğraftaki şehir merkezinde oturup pizza ve şarap içtik. Biliyorsun şampanya en sevdiğim içki. Almanya’da şampanyaya denk içkinin adı Sekt.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.