BEN SADECE İNSANIM

Yeni bir yıla girmemize saatler kaldı. Ve bu yazımı aslında 2016 yılımı değerlendirip 2017 yılı için olan umutlarımı ve hayallerimi yazmak için planladım. Sonra aklıma ülkenin durumu geldi. Art arda patlayan bombalar, ölen şehitlerimiz, darbe…Ve sonra benim küçük dünyam ve kaygılarım. Böyle düşününce bu yazıyı silip sonra da uyuyasım ve sonra da hiçbir şey yapmayasım geliyor. Görüp, izleyip hiçbir şey yapmamak beni rahatsız ediyor.

Sonra bir şarkı dinledim. Daha doğrusu iki hafta önce bir öğrencim önerdi: “Hocam bu şarkı çok güzel, sınıfta sözlerini çıkartalım mı?”. İngilizce şarkıları dinlemek ve üzerinde çalışmak ingilizce öğreniminde çok işe yarıyor. Boş bir zaman denk getirdim. Şarkıyı dinleyip sözlerindeki bazı kelimeleri çıkartıp boşluk haline getirdim. Bu hafta içinde dört sınıfımda da şarkıyı dinledik. Her sınıfta en az iki kere dinledik. Ben de çok dinledim. Dinlerken bir şey fark ettim: şarkının şu sözlerini tekrarlamak beni rahatlatıyor. Adeta vicdanıma söylüyorum o sözleri:

I’m only human
Ben sadece insanım
I do what I can
Yapabildiğimi yapıyorum
I’m just a man
Ben sadece bir insanım
I do what I can
Yapabildiğimi yapıyorum
Don’t put the blame on me
Suçu üzerime atma
Don’t put your blame on me
Suçunu üzerime atma

2016’da hayatta kalmayı başarabildim, kendimi gerçekleştirme adına da epey yol kat ettim. 2017’de hakkımda hayırlısı neyse o olsun ama artık lütfen ülkem huzur bulsun.

Öğrenciler şarkı çalışmasından çok keyif aldılar. Bunun üzerine ben de ikinci bir şarkıyı sınıf içi çalışması olarak hazırlamaya karar verdim. Son zamanlarda radyoda çok denk geldiğim ve sözleri yine kafamın içinde dönen bir Sia parçası ‘The Greatest’

Don’t give up, I won’t give up
Pes etme, pes etmeyeceğim
Don’t give up, no no no
Pes etme, hayır hayır hayır
Don’t give up, I won’t give up
Pes etme, pes etmeyeceğim
Don’t give up, no no no
Pes etme, hayır hayır hayır
I’m free to be the greatest, I’m alive
En büyük olmak için özgürüm, yaşıyorum
I’m free to be the greatest here tonight, the greatest
En büyük olmak için özgürüm burada bu gece, en büyük
The greatest, the greatest alive
The greatest, the greatest alive
En büyük, yaşayan en büyük
En büyük, yaşayan en büyük

Evet, yaşıyorsam olabileceğimin en iyisi olmak için çalışmalıyım ve asla pes etmek yok. En iyi olmayı istemek bencilce bir arzu değil; olabileceğinin en iyisi olursan çevrene de faydan dokunur; onlara öğretebilirsin, örnek olabilirsin, olanaklarınla hakedenlere yardım edebilirsin. Diğer yandan pes edersem aman be hiçbir şey yapamıyorum dersem sadece hiçbir şey yapmamış olurum. Olan biteni mide kramplarıyla seyrederim. Ya da seyretmem açarım bir evlilik programını boş boş bakarım, hiçbir şey hissetmem. Hayır 2017’de de ilerlemeye devam. Sia’nın dediği gibi ve asla pes etmek yok.

Madem şarkılardan gidiyoruz 2016’da kafamda dönen bir şarkı sözü daha var. Şarkı da değil aslında ilahi…

Gel gör beni aşk neyledi

Biliyorsun yeni ev aldım ve iki ay önce içinde yaşamaya başladım. Yaklaşık iki hafta sonra sabaha karşı uyandığımda bu ilahi çalıyordu.İlk başta rüyadayım sandım. Hatta şaşırdım artık rüyalarımda ilahi de çalıyor diye. Sonra uyanık olduğumu anladım. Allahım ne oluyor?AŞk mı? Bu ses nereden geliyor, nedir bu diye irkildim. O geceden sonra her gün sabaha karşı aynı ilahi sesiyle uyandım. Sonra bir gün benden iki hafta sonra taşınan yan komşumu görünce biraz da konuşunca durumu anladım. Yan komşum yetmiş yaşlarında, kocasını geçen sene kaybetmiş dindar bir teyze. Yatak odalarımız da bitişik. Bu ilahi onun namaz vakti için alarmı.

2017 umarım ki herkese mutluluk, sağlık ve huzur getirir.

Not: Bir de evimin olduğu caddedeki çöp varillerini ana caddede yaptıkları çimene benzer o yeşil malzemeyle kaplarlarsa çok sevinirim…

4 thoughts on “BEN SADECE İNSANIM

 1. Biz sadece insanız. Binlerin milyonların yükünü tasiyamayiz… Sadece taşımakla sorunlarin çözülmediginin farkındayız…
  Hangi taşı kaldirabiliyorsak onun altına elimizi sokuyoruz.
  Vivir es facil con los ojos cerrados isimli İspanyol filmindeki öğretmen, Beatles’in şarkılarından yola çıkarak derslerini anlatıyordu. 1960 larda Beatles’in Ispanya’ya geldığını duyan öğretmen uzun bir yolculugu göze alarak ona ulaştı ve o zamanlar albümlerde yer verilmeyen şarkı sözlerine dikkat çekti. O tarihten sonra Beatles albüm çıkardığında şarkıların sözlerini de albümlerin üzerine yazdı…
  Şarkıcılarin, öğretmenlerin, herkesin farklı bir taşı var…
  Aslında başka bir şey yazacaktım ama sözün gidişi buraya dayandı. 🙂
  Mutlu yillar diliyorum 🙂

  1. İlk fırsatta filmi izleyeceğim,çok teşekkürler. Kesinlikle katılıyorum her birimizin öncelikli görevi yapabildiğinin en iyisini yapmak. Çok güzel bir paylaşım ve yine de merakım önde geliyor : yazacağınız başka şey neydi?

   Huzurlu, sağlıklı, hayırlı, başarılı, mutlu aydınlık bir yıl diliyorum😁😚😚

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.