ASİYE KURTARDI!

Bu bayram tatili epey hareketli geçti. Karaburun, Aliağa, Çandarlı derken finali Bodrum’da yaptık ve Cumartesi akşam İzmir’e eve geldim. Nereye gitsem yatağımı özlüyorum. Pazar günü öğlene kadar uyudum. Niyetim evde aylaklık yapıp sonra da bir tatil yazısı yazmaktı. Kendime güzel bir kahvaltı hazırladım; koca bir demlik çay yaptım. Ve kahvaltıdan sonra o büyük an geldi, evimde özlediğim ikinci eylem: Netflix.

Acrimony (Hırçınlık) adında bir filmi izlemeye karar verdim. Filmin konusu oldukça tanıdıktı. Genç bir kadın duygusal anlamda zayıf olduğu bir zamanda bir erkekle tanışır. Erkek ona iyi gelir. Kadın erkeğe aşık olur, erkek de kadına aşık olduğunu söyler fakat erkeğin bir takım maddi problemleri vardır ve bu yüzden çok üzgündür. Kadın erkeği mutsuzluktan kurtarmak için ona maddi olarak destek olur, erkek bir süre mutlu olur. Fakat sonra yine erkek mutsuzdur çünkü maddi ve manevi desteğe ihtiyacı vardır. Kadın adamı çok sevdiği için, aşkları için erkeğe daha fazla destek olur. Erkek kadını aldatır. Kadın erkeği aldatırken yakalar. Erkek pişman olur özür diler, kadın affeder. Bir süre mutlu olurlar. Sonra aynı döngü devam eder. Kadın en sonunda erkeğin ona aslında değer vermediğini anlar, çılgına döner, psikolojisi bozulur. Ama artık çok geçtir… Arkadaşlarımdan ve çevremden böyle hikayeleri o kadar çok duyuyorum ki… Kafam çok karışıyor böyle konularda… Bu yaşanan ilişkinin adı sevgi, aşk falan olmamalı. Ama yaşayanlar bu döngünün içine aşık oldukları için girdiklerini iddia ediyorlar. Eğer aşk, sevgi falan buysa lütfen beni sevmeyin, ben zaten sizi sevmem.

İşte böyle aşklı, meşkli derin konular üzerinde düşünürken perdenin arkasında, aşağıda gezinen küçük küçük karaltılar gördüm. Bir de “gruk, gruk” ses çıkarıyorlardı. Gittim baktım. Fransız balkonuma iki kumru girmişti.  Yerde dolaşıyorlardı. Bir şekilde aşağıya kadar inmişlerdi ama tekrar dışarı çıkamıyorlardı; çünkü balkon kanatlarını açıp çırpamayacakları kadar dar. Kuşları ellerimle tutup dışarı çıkarmam gerekiyordu ama ben bunu yapamazdım. Biliyorsun Chow Chow’la da bu yüzden çok bozuştuk. Zeyno’yu aradım. Bir kuşlardan anlamadığını söyledi. Fakat yanındaki arkadaşı Asiye bana yardımcı olabileceğini söyledi. Kahraman AsiyeJ Neyse Zeyno, Asiye ve Zeyno’nun dünya tatlısı yeğeni Cimcime geldi. Asiye kuşları kurtardı.  Fakat kuşların kanatlarının yakalarken zedelenmiş olabileceğini söyledi. Bu yüzden de kuşları alıp dışarıya çıktık. Yakındaki bir parkta yere bıraktık. Önce biraz yerde yürüdüler, kanatlarını açıp gerindiler, sonra da uçtular.

Onlar uçup gidince etrafımıza sinsi sinsi toplanmış, ağızları sulanmış, avlarını bir an önce yakalayabilmek için pusuda yatmış kedileri fark ettik. Gözleri vahşi vahşi bakıyordu. Ay bu kediler çok fena…

Asiye’nin kumruları kurtarması ben de  Müjde Ar’ın başrolünü oynadığı “Asiye Nasıl Kurtulur?” filmini hatırlattı. Artık Asiye’nin kurtarılmaya ihtiyacı yok. Asiye kurtarıyor. Asiye kuşları kahramanca kurtardı. Kafamdaki düşünceleri arkadaşlarımla paylaştım. Gülüştük. Cicime filmi sordu, onun filmi izlemesinin uygun olmadığını söyledik. Dilerim Cimcime filmi izleyebilecek yaşa geldiğinde de filmde vurgulanan kadın erkek problemi çözülmüş olur.

Kuş kurtarıldıktan sonra hep birlikte film izlemeye karar verdik. Cimcime bir Türk filmi seçti: “Yol Arkadaşım”. Oldukça eğlenceli ve komik bir yol filmi, kahkahalarla izledik. Filmin konusu bana Robert Downey Jr’ın “Due Date (Git Başımdan)” adlı filmini hatırlattı. Bu filmde de “Yol Arkadaşım” filminde olduğu gibi acelesi olan, son derece disiplinli ve sorumluluk sahibi bir karakter, sorumsuz ve çocuk ruhlu bir başka karakterle yolculuğa çıkmak zorunda kalıyor. Yolculuk boyunca sorumsuz karakter yüzünden pek çok problem yaşanıyor. Bir şekilde ikisi birlikte problemlerin üstesinden geliyorlar. Yolculuğun sonunda ikisi de olumlu yönde değişiyorlar ve birbirlerinin can dostu oluyorlar.

Aklıma bir şey takıldı. Sana söylemeden duramayacağım. Şimdi benim balkonumda çifte kumrular mahsur kaldı ya bu bir işaret midir dersin?

16 thoughts on “ASİYE KURTARDI!

  1. Evet Asiye Nasıl Kurtulur filmi çok acı noktalara parmak basıp insana kendisini çaresiz hissettirdiği için sinir bozuyor, haklısınız… Kedi gerçekten inanılmazdı, adeta orada bize kızıyor kuşların uçmasına neden izin verdiniz diye. Bir başka kedi daha vardı. O da bir ağacın altında sevimli, minik kedi olarak pusuda bekliyordu. Resmen dört tarafımız kedilerle çevrilmişti:)

 1. Dediğin tarzda ilişkilerde ihtiyaç, eksikliğe bakmak gerekiyor belki.
  Sevginin çok ezberi var ama diğerinin pek yok gibi.

  1. Evet yazıda değindiğim ilişkiler bir eksiklik üzerine kurulu oluyor. Genellikle bu eksiklik de kadının yalnız kalamaması ve kendine güvenememesi oluyor. Sevginin nasıl çok ezberi olabilir ki? Asıl o zaman sevgi olmaz…

   1. Ezber derken sevgiye dair düşüncelerin, fikirlerin, beklentilerini demek istedim.
    Duymadığın insan yoktur şu şekilde sevmek, sevilmek isterim yada sevgiye dair yorumları…
    Tek kadın diyemem erkekte dahil.
    Maalesef insanlar sevgi dışındaki diğer duygularını fark etmiyor gözlem az.
    Senin güvensizliğin var niye ?
    Kırılganlık var niye ?
    Sevginin yorumu her zaman var ama diğer eksik dediğimiz şeylerin yorumu üstüne düşünülmüyor.

 2. bol gezili bayram tatilinizin güzergahı hoş . kendine güzel kahvaltılar hazırlayan insanlar güzeldir . acrimony ve üzerine yorumuna katılıyorum ama çok basit şeylerdir o yüzden milyonlarca çeşidi var .
  gruk grukları kurtaran asiye günün kahramanı . keşke chow chow ‘u yanlarına salsaydınız . kedi gerçekten korku dolu duruyor . yol arkadaşım’da hey you ne güzel de çalar ama

  1. Teşekkürler güzellik bakan gözdedir derler:) Evet, güzel çeşitlemelere şahit olmak ya da yaşamak dileğindeyim. Hayat çıkmaz sokaklarda mahsur kalamayacak kadar kısa.

   Asiye olmasıydı itfaiyeyi çağırırdım herhalde. Chow Chow’u tatile giderken anneme bıraktım. Son aldığım haberlere göre oralarda keyfi daha da yerine gelmiş (bir başka yazının konusu). Kedi gerçekten çok kızgındı, müthiş bir hayal kırıklığı içindeydi.

   “Hey You”yu time çalacağız, kedi ve kumrulara mı?

 3. umarım en güzellerinden yaşarsınız , siz bunu hakediyorsunuz . evet hayat oldukça yaşanmalı .
  iyi ki asiye varmış , chow chow bence sizi sevmemiş : ) oralarda keyfi yerindeyse gidin bir huzurunu bozun 🙂

  hey you kumrulara gitsin : )

  1. Hadi inşallah diyorum:)
   Evet Pazartesi günü gidip bir kendimi göstereceğim. Bakalım ne olacak?

   Yalnız “Hey You” Kumrulara çok iyi gitti. Hey You diye bana diyorlar değil mi? Evde kimse var mı gibisinden:)

 4. Filmin konusu gerçekten çok moral bozucu gerçek hayatta buna benzer ve bundan daha kötü yaşananların olmasıysa çok daha üzücü 🙁 Kuşların kurtulmasına çok sevindim küçük Asiye içinde unutulmayacak bir anı olmuştur :)) Yol Arkadaşım 2 yi izledim ben hep böyleyim sondan başlarım o da güzel onu da izlemenizi tavsiye ederim 🙂

  Kucak Dolusu Sevgiler :):)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.