YABANCI DİZİLERDEN SEÇMELER

Dün gece iki saat kadar son yazım için uğraştım. Bitirip tekrar okuduğumda bulunduğum şartlar itibariyle yazıyı yayınlayamayacağıma karar verdim. Minnak belki Ok’ler diye ona yolladım. O da yazıyı sığ buldu, “Daha derinlikli anlatmalısın, bu yazı da boşluklar var ve senin üzülmeni isteyen insanlara koz veriyorsun.Ayrıca yarın bir gün kitapların yayınlanırsa bu yazıyı önüne çıkarıverirler.” dedi. Haklı. Yazıyı da arşivime kaldırdım. Sınırlanmak hoşuma gitmedi. Yazının özgür olduğum tek alan olduğunu düşünüyordum ama orada bile özgür değilim. Hep katagorizasyon peşindeyiz. Ne kadar açık görüşlü olursak olalım beynimizin bir yerinde kalıplar var. Bu iyi bu kötü diyor, bu basit bu derin diyor. Ben de böyleyim. Bana da yazı çok derinlikli gelmedi. Diğer yandan neye göre kime göre? Eğer sığ bir yazı yazdıysam sığ yazı yazabiliyorum demektir, derin yazı yazabildiğim gibi… Neye göre kime göre? Sonuçta yazı arşivde, nasıl bir mentalitenin çalıştığı belli. Şu koşullarda yayınlayamam, çok istesem de olmaz. Bu yüzden de o yazı yerine bir yabancı dizi tanıtım yazısı yolluyorum size. Bu da tabi çok manidar. Gerçekliği yayınlayacak cesaretim olmadığı için, fantazi dünyasından örneklerle hem kendimi hem de sizi oyalıyorum. Umarım bir gün bütün meli malıların dışında bir kafada olabilirim…

1) FRIENDS (ARKADAŞLAR)
20-30 yaşlarında Manhattan’da yaşayan bir grup arkadaşın özel ve iş yaşamlarını anlatıyor.Dizi 1994 yılında başlayıp 2004 yılında bitiyor, toplamda 10 sezon. Oyuncuların yıllar içindeki değişimlerini de görmek çok hoş. Jennifer Anniston baş rollerde. Dizide konuşulan ingilizce çok anlaşılır ve net, bu yüzden öğrencilerime de tavsiye ediyorum.

http://www.imdb.com/title/tt0108778/mediaviewer/rm3968506112

2) HOW I MET YOUR MOTHER (ANNENLE NASIL TANIŞTIM?)

Yine 20-30 yaş aralığındaki bir grup arkadaşın yaşamlarının her yönü ele alınıyor. Çok keyifli ve eğlenceli bir dizi.

3) LUCIFER

2015 yapımı bir dizi, şu anda 3. sezonu oynuyor. Birinci sezond verdiği tadı her sezonda biraz daha kaybetse de izlenmeye değer bir dizi. Şeytan dünyadan sıkılıyor ve meleklerin şehri Los Angales’a yerleşiyor. Peşinden annesi, kardeşi ve bir dolu karakter cehennemden dünyaya geliyor. İnsanlığı anlamak istiyor LUcifer ve dünyevi zevklerinde sonuna kadar tadına çıkarmak. Aşık olunca ne yapacağını şaşırıyor. Dine dair kalıp yargılarla oynaması ve Lucifer Morningstar’ın yakışıklılığı kayda değer:)

4) A SERIES OF UNFORTUNATE EVENTS (TALİHSİZ SERÜVENLER DİZİSİ) (2017)

Son derece yaratıcı ve enteresan bir konusunun olması, her bölümde dil bilgisi ve kültürün öneminin çaktırmadan vurgulanmasına rağmen diziyi sevemedim. Güzel bir dizi bulamadığım için öylesine baktım. Kafam dağılsın.

5) AMERICAN CRIME STORY 1 (AMERİKAN SUÇ DOSYASI 1)(2016)

O.J.Simpson’ın işlediği cinayeti ve yargılanma sürecini konu alıyor. Bu dizi bana iki gerçeği bir daha anımsattı. Neye inanırsan ve sonuna kadar diretirsen bir şekilde kazanan sen oluyorsun. Simpson suçlu olmasına rağmen hak ettiği cezayı almadı.Sonuna kadar da bütün kanıtlara rağmen masum olduğunu savundu. İkinci olarakta hiçbir şeyin çok abartılmaması gerektiği, bazen adaleti sağlamak için adaletsiz tutumlar sergilenebiliyor. Bu her yerde oluyor. Simpson bir zenciydi ve azınlık olarak görülüyordu. Avukatları Simpson’ı azınlıklara yapılan haksızlıkları öne sürerek savundu.

6) AMERICAN CRIME STORY 2 (AMERİKAN SUÇ DOSYASI 2)(2018)

Gianni Versace’nin öldürülmesini konu alıyor. Dizi de Versace hakkında daha fazla bilgi sahibi olacağımı ve defileler izleyeceğimi sanırken Versacce’nin katilinin hayatını detaylı bir şekilde öğrenip insanları nasıl öldürdüğünü izledim. Değişikti ama beklentim bu değildi.

7) GENIUS(DEHA) (2017)

Eksileri artıları, özel yaşamı, aşkları, keşifleri, kazandıkları, düşmanları, kısacası Einstein’a dair her şeyin son derece objektif olarak gösterildiği bir dizi. Çok keyifle izledim.

8) HOUDINI (2014)

Çok ünlü ve başarılı bir sihirbaz olduğunu biliyordum. Ününün ve başarısının kaynağının büyük bir kısmının ajanlığından geldiğini bilmiyordum. Annesine duyduğu derin ve güçlü sevgisi ve annesinin ölümünden sonra spiritüellerle girdiği amansız tartışmalardan çok etkilendim. Annesine ulaşmak için bütün medyumları gezdi, onunla iletişim kurmaya çalıştı ama hepsinin sahte olduğunu anladı. Sonra da bütün medyumlara savaş açtı. İçindeki özlem onu hiç bilmediği yerlere savurdu.

http://www.imdb.com/title/tt3132738/mediaviewer/rm965749504

9) I AM NOT A ROBOT(BEN ROBOT DEĞİLİM) (2017)

Bir Kore dizisi. İnsanlara karşı alerjisi olan bir genç adam bir gün robot sandığı bir kızla tanışır ve aşık olur. İlişkilere,paranın gücünün sınırlarına, yalnızlığa, duyguların hesap tanımazlığına dair çok hoş, romantik ve eğlenceli bir dizi.

http://guneykoresinemasi.com/diziler/3793-im-not-a-robot.html

10) LEGION (2017)

David Haller şizofren tanısı konmuş gözaltında tutulmaya çalışılan birisidir. Fakat değişik tesadüflerin sonucunda kendi gerçeklerini keşfetmeye başlar. Hiçbir şey göründüğü ya da söylendiği gibi değildir. Deli gerçekten deli midir? Deli doktoru gerçekten yetkin ve dürüst müdür? Gerçeklik nerededir? Enteresan bir dizi ve konu. İkinci sezonu bu ay başladı. Şiddetle tavsiye derim.

2 thoughts on “YABANCI DİZİLERDEN SEÇMELER

  1. Yabancı dizi tanıtımınızdan çok giriş yazınızla ilgilendim desem 🙂 Değil mi ama… Hangi zamanlarımda özgür olabiliyorum diye düşündüm de… Uyurken, rüyalarımda özgürüm. Orada da bir bilinçaltı baskısı yok değil hani:) Yazılarınızı zevkle okuyorum. Arşive kalkan yazıyı merak ettim bu arada… Ama derin yazmaktan yana olduğumu söyleyeyim yine de 🙂 Sevgilerimle…

    1. Merhaba Gülcan Hanım, hiçbir yerde tam olarak özgür değiliz gibi geliyor bana. Aydınlanma dedikleri şey belki de özgürlüğün gerçekten ne olduğuna dair bir deneyime sahip olabilmek. Ne mutlu bana ki beni okuyorsunuz, çok teşekkürler. Derin yazma konusunda kafam karışık. Çünkü ben de yazarken eğlendiğim için yazıyorum. Bakalım gelecek ne gösterecek?

      Kucak dolusu sevgi ve ışık

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir