TOSKANA GÜNLÜKLERİ 3: HAYAT DEVAM ETMELİ

Eğer mobbing kurbanı olduğunuzu düşünüyorsanız, bir şeyi sorgusuz sualsiz kabullenmeniz gerekiyor. O ortamı terk etmediğiniz sürece mobbing kurbanı olacaksınız. Orada kalmaya kararlıysanız:

1) Olayların sizin lehinize gelişmesini, beklemeyin. Zalim adı üstünde zalimdir. Sizi ezmeye, arkanızdan iş çevirmeye, ikili oynamaya sonuna kadar devam edecektir. Zalimin bulunduğu pozisyon güçlüdür, muhtemelen oraya gelmek için neler neler yapmıştır? İyi ilişkiler kurması gereken kişileri çoktan kafalamış, kendi mükemmelliğine inandırmıştır. Boşu boşuna mücadele etmeyin. Kimse size inanmaz.

2) Mücadele ettiğiniz zaman büyük ihtimalle sinirleriniz bozulur ve agresif tepkiler verebilirsiniz. Bu Zalim’in pusuda beklediğidir. Hemen yakın çevresini kullanarak hakkınızda olumsuz dedikodular yaymaya başlar.
“Çok şirret (bitchy). Baksana verdiği tepkilere”
“Yoga hocası olacak güya ama enerjisi ne kadar negatif. Yanında durunca olumsuz bir enerji dalgasına maruz kalıyor insan.”

3) İş arkadaşlarınızdan, grup arkadaşlarınızdan bir destek ya da yardım beklemeyin. Zalimler derslerini iyi çalışırlar ve sizin her hareketinizi adım adım takip edip olası tehlikelere karşı gerekli önlemleri alırlar. Yakın arkadaşlarınızı küçük jestlerle ve ödüllerle çoktan kafalamışlardır. Yeni kurmaya çalışacağınız arkadaşlıklara da hemen müdahale edip o kişiye güzel görevler, iyi pozisyonlar ya da küçük hediyeler verirler. Zalimler sizi yok etmeyi hedeflemişlerdir ve amaçlarına ulaşmak için ellerinden geleni ardlarına koymazlar. Sizin için o grupta ya da o iş yerinde bir ilerleme olması çok çok düşük ihtimaldir.

Tüm bu şartlara rağmen hala orada kalmak istiyorsanız kendinize yeni bir düzen ve sistem kurmanız gereklidir. Öncelikle neden hala orada kalmak istediğinizi düşünün. Ben kaldım çünkü gerçeketen mobbing kurbanı olup olmadığımı sonuna kadar görmek istedim. Orada kalmaya devam etmemin diğer nedenleri ise; ben bu gruba ve bu sisteme yıllarımı vermiştim. Ayrıca bulunduğum bölgede teknolojiye ve modern hayata ulaşmam çok zordu. Dolayısıyla uçak biletimi değiştirmek için internete ulaşabildiğimde aradan bir hafta geçmişti. Son güne kadar içimde bir umut vardı. Bana yanıldığımı gösterecek küçük bir hareket bekledim. Olmadı…

Neyse orada kalmaya karar verdiğim zaman beklentilerimi ve hedeflerimi değiştirmem gerektiğini de gördüm. Bu yüzden de bu yoga kampından beklentilerim nelerdir adı altında şöyle bir liste yaptım:

1) Şeker, un ve yağdan uzak durmak
2) Kaslanmak ve iki kilo vermek
3) Kindle’ıma yüklediğim bütün kitapları okumak.
4) Yoga derslerine mümkün olduğunca çok katılmak
5) Deneyimlerimle ilgili düzenli notlar almak.

İşte 12.08.2017 akşamüzeri tüm bu kararları aldım, not defterime özenle yazdım. O gün şansım yaver gitti ve köye giden bir kaç kişinin peşine takılıp köyün yolunu öğrendim. Aslında gerçekten çok kolaymış; ormanın içinden geçen küçük bir patikayı takip ediyorsun ve köy karşına çıkıyor. Yol 15 dakika falan sürüyor ama yokuşun epey zorlu olduğunu beirtmeliyim. O patikanın ucundaki köy benim nefes alma ve hayata tutunma alanım oldu. İnternet sayesinde arkadaşlarımla bol bol konuştum. Kahve içebildim. Köye giden yol bana hep ilginç geldi. Ormanın içinden geçmesine rağmen ne gece ne de gündüz karşıma hiç vahşi hayvan çıkmadı. Kendimi o yolda hep güvende hissettim. Oysa ki dağın başında ve ıssızdı.

Yoldan kesitler…
Tepeden bir manzara
O köy bu köydür:)
Bazen köyden bisikletçiler tam teşkilatlı geçebilirler…

2 thoughts on “TOSKANA GÜNLÜKLERİ 3: HAYAT DEVAM ETMELİ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir