MOTİVASYONU ARTTIRMANIN 30 YOLU

Motivasyon Latince hareket anlamına gelen “movore” kelimesinden gelir. Yaptığınız işin peşini asla bırakmamak, çabalamak ve inancını kaybetmemek için sürekli sistemli bir biçimde hareket etmektir. Motivasyon içten gelebilir, içten geldiği zaman isteseniz de yaptığınız işi bırakamazsınız. Hayat amacını bulmak gibi bir durumdur. Bazı zamanlarda da içten gelen motivasyonun enerjisi sizi harekete geçirecek kadar etkili olmayabilir. İşte bu gibi durumlarda dıştan gelen bir desteği ihtiyaç vardır. Bu yazımda motivasyonu arttırmanın 29 yolunu açıklayacağım. Asla pes etmediğimiz enerjik, günden güne daha da güzelleşen harika zamanlar için..

1) Sizi heyecanlandıran fikirleri mümkün olduğunca çabuk bir şekilde eyleme dönüştürün. Beklereseniz heyecanınız sönebilir ya da eyleme geçmek yerine hayal kurma aşamasında takılı kalabilirsiniz.

2) Eylem aşamasında kendinize sorular sorun: “Bunu en iyi, etkili ve kısa sürede nasıl başarabilir? Bana yardımcı olabilecek kişiler, gereçler nelerdir? Onlara nasıl ulaşabilirim?”

3) “Angelina Jolie bunu nasıl yapardı?” diye sorun. Rol modellerinizi aklınıza getirin, onların bakış açısıyla bakın. “Küçük Prens olsaydı bunu nasıl yapardı?“ Önemli olan kendi dünyanızın dışına çıkıp durumu dışarıdan değerlendirebilmek.

4) Kendi kendinizin yaşam koçu olun eleştirmeni değil. Hedefinize ulaşmanız için heyecanınızı yitirmemeniz gerek. Eğer sürekli attığınız her adımı dididk eleştirirseniz, ileriye gitmeyi isteyecek enerjiniz kalmaz. Kutlayın her anınızı, her adımınız kutlayın.

5) Sizi aşağı çeken her kim ve neyse ipini kesin. Siz yükselmek için yaratıldınız; fazladan ağırlık sadece sorun çıkarır.

6) Ateş gibi olun; kararlı, karşı konulamaz, her zaman kazanan. Kendinizi en iyi hisssettiğiniz anı düşünün: Ne yapıyordunuz? Nasıl hareket ediyordunuz? Kiminleydiniz? Nasıl bir stratejide ilerlediniz?

7) Her zaman çözümün bir parçası olun. Unutmayın her kötü gibi görünen durumun bir çıkış yolu vardır. Genellikle de bu yol size bir önceki yolunuzdan çok daha iyi bir yere götürür.

8) Görmek istediğiniz değişim olun. Başkalarını değiştiremezsiniz ama kendiniz değişebilirsiniz. Ve siz değiştiğiniz zaman artık sizi rahatsız eden o başkaları hayatınızdan yavaş yavaş çekilirler.

9) Kendinizin en iyi versiyonu olun. İstediğinize ulaştığınızda bunun bir üstüne çıkmanın yollarını araştırın.

10) En iyisini yapmak için kuralları yumuşatın. Eğer kuralları siz koyarsanız oyunu kazanırsınız. Eğer sonuca odaklanırsanız, oraya ulaşabilmek için esneklik kazanırsınız. Hayatta kazanmanın bir diğer yolu elinizdeki kartları kendi yararınıza göre oynamanızdan geçer.

11) Kendinize güvendiğiniz ve inandığınız insanlardan oluşan bir hayat kurun. Sizi destekleyen, seven, iyi gününüzde kötü gününüzde yanınızda olan.

12) İçsel gücünüzü oluşturun. Düştüğünüz zaman ayağa kalkın, silkelenin ve yola devam edin.

13) Yaşadığınızı bir deney olarak isimlendirin. Hayallerinize ulaşmak için bildiğiniz düzenden çıkıp yeniliklerin peşinden gidiyorsunuz. Bu bir deney.

14) Kendi kendinize anlattığınız hikayeyi değiştirin. Bu yeni bir deney. Geçmişle bağları koparın. Kahraman artık sizsiniz. Bu hikayede sevgi, adalet, güç, güven, samimiyet, merhamet, başarı, azim ve mutluluk var. Bu hikayenin sonu mutlu son değil, mutlu bir başlangıç☺

15) Yönteminizi değiştirin. Eğer uyguladığınız strateji işe yaramıyorsa bırakın ve yenisini deneyin.

16) Korkularınızı yenin. Korkularınızı size zafere götürecek araçlar olarak görün, üzerine gidin.

17) Kendinize güvenin ve sakin olun. Etrafta tavuk gibi bir o yana bir bu yana koşuşturursanız güvensizliğinizi sergilemiş olursunuz. Siz biliyorsunuz ki zaten amacınıza ulaştığınız. Şu anki meseleniz zaman; doğru zamanda doğru adımları atmak. Kumarbazlar kraliçesi/kralı gibi olun sakin ve güvenli…

18) Bir şey istediğiniz gibi olmuyorsa bunun tam tersini yapın.

19) En kötü işi ilk başta yapın.

20) Mükemmelliyetçi olmayın. Mükemmellik bir hayaldir. Bunun yerine gelişimden yana olun. Şu an için en iyisi ve en etkilisini gerçekleştirmek önemli olan…

21) Hiç kimsenin size “Sen bunu yapamazsın.” Ya da “Sen yeterince iyi değilsin.” demesine izin vermeyin. Siz tam da olduğunuz gibi mükemmel ötesisiniz.

22) Özür armayın, kurban rolünü üstlenmeyin, sizi kendinizi kötü hissettiren her neyse onu geride bırakın. Önünüze bakın, hedefe odaklanın.
23) Değişimi kucaklayın.

24) Sürekli neden diye sorun. Nedeninizi bulun. Nedeniniz hedefinizi daha da netleştirecektir.

25) Cümlelerinizi yapsam iyi olur diye değil yapmalıyım diye bitirin. Ve hemen harekete geçin.

26) Sizi heyecanlandıran, eyleme götüren favori müziğinizi dinleyin. Örneğin benim ki Sia’dan “Don’t Give Up”

27) Kendinize “Hayatın çok kısa” ve “Her zaman daha kötüsünün olabileceğini” hatırlatın.

28) Zorunlulukları seçimler olarak değiştirin.

29) Öfkenizi eyleme dökün…

30) Tutkuyla isteyin ve asla vazgeçmeyin.

İTİRAF:

101 Ways to Motivate Yourself and Others

Bu linkteki yazıdan esinlenerek yazdım.

2 thoughts on “MOTİVASYONU ARTTIRMANIN 30 YOLU

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir