2 OYUN 2 KİTAP


Havalar her geçen gün biraz daha ısınıyor. Baharın gelişi doğayı da canlandırdı. Bu koşullar altında içim içime sığmaz oldu. Açık havada kitap okumak, sanatsal etkinliklere katılmak hayatımı daha da güzelleştirdi. Bugünkü yazımda da seninle Uyuyan Güzel’le birlikte gittiğimiz iki tiyatro oyununu ve okuduğum kitapları paylaşmak istedim.

SESSİZLİK (SILENCE)

Ymma:         Yalan söylemeyi öğrenmeliyiz.

Silence:        Hayır, neden yalan söyleyelim?  Sessizlik yeter. Sessizlik herşeyi saklar. (…)”

Yazan: Moira Buffini

Çeviren: Serdar Biliş

Sahneleyen:  Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu

Orta çağda geçen bu oyunu Moira Buffini 1999 yılında yazmış.14 yaşındaki Cumbria Lordu Silence ve ağabeyinin sürgüne yolladığı Fransız Prensesi Ymma İngiltere Kralı Ethelred tarafından zorla evlendirilir. Hem prenses hem de Silence esas şaşkınlığı nikah gecesi yaşar. Silence o geceye kadar erkek olduğunu sanmıştır. Silence’ın annesi, kızının erkek egemen bir dünyada ezilmemesi ve daha özgür olması adına Silence’dan kız olduğunu saklayıp erkek gibi yetiştirir. Silence’ın bile bilmediği bu sır herkesin hayatını değiştirecektir.Bu evliliğin nedenleri sorgulanıp cevaplandıkça, karakterlerin geçmişleri aydınlatıldıkça ortaya bambaşka bir gerçeklik çıkar. Oyun orta çağda cinsel kimlik ve kadının rolünü vurguluyor. Günümüzde de bu sorunsallarla hala mücadele ettiğimizi düşünmek üzücü.

TÜRKİYE KAYASI

Yazan: Fehime Seven

Sahneleyen: Karşıyaka Devlet Tiyatrosu

Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan bir ailenin hikayesi konu ediliyor. Oyunu izlerken sıkılmadım fakat bazı sahneleri de çok inandırıcı bulmadım. Ergen çocuğun dedesinin altınlarına kavuşmak için dedesini hapse attırması o kadar sevgi bağları kuvvetli bir aileye yakışmadı. Oyundaki duygu geçişleri çok keskindi. Aile acı ve mutsuzluk içinde kavga ederken bir anda ritmik bir müzikle göbek atmaya başlayabiliyor. Müzikler oyunu canlandırıyordu, bir tanesini de yazının sonunda paylaştım.

DÜŞMAN – CHARLİE HİGSON

Düşman, üç kitaptan oluşan zombi korku serisinin ilk kitabı.14 yaşın üzerindeki herkes ölümcül bir zombi virüsünün etkisi altına girer. 14 yaşın altındaki çocukların kendi ayaklarının üzerinde durup hayatta kalmayı başarmaları gerekmektedir. Kitap oldukça akıcı, zombi hikayelerini sevenler için uygun.

KÜÇÜK ÖZGÜR ADAMLAR – TERRY PRATCHETT

Sör Terry Pratchett’ın 41 kitaplık  “DiskDünya” dizisinin 5 kitaptan oluşan “Tiffany Sızı” serisinin ilk kitabıdır. Tifaany Sızı’nın küçük kardeşi kötü kraliçe tarafından kaçırılır. Neyse ki Tiffany’nin bir tavası, büyükannesinin büyü kitabı ve Küçük Özgür Adamları vardır. Böylece çaylak cadı Tiffany bütün zorlukların üstesinden gelmeyi başarır. Kitabın fantastik kurgusu tarih, popüler kültür, edebiyat ve sanatla yoğrulmuş. Tiffany kitap boyunca hayatı ve doğru bilinen safsataları başarıyla sorguluyor.

“… Ve bütün masallarda bir yerlerde cadı vardı. Kötü, yaşlı cadı.

Ve Tiffany düşünmüştü kanıt nerede?

Masallar cadının neden kötü olduğunu hiç söylemiyordu. Yaşlı bir kadın olmak, yapayalnız olmak, dişlerin olmadığı için tuhaf görünmek sana cadı denmesi için yeterliydi.

Aslında kitap, hiçbir şeyin kanıtını göstermiyordu. ‘Yakışıklı prens’ten bahsediyordu… Gerçekten yakışıklı mıydı, yoksa sırf prens olduğu için mi insanlar ona yakışıklı diyordu? ‘Ay parçası kadar güzel kız’a gelince… eh, hangi ay? Kış ortasında ayın yüzünü bile görmüyorlardı! Masallar düşünmeni istemiyordu, yalnızca anlatılanlara inanmanı istiyordu…”  sy 37

2 thoughts on “2 OYUN 2 KİTAP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.