19 MAYIS VE YARATICI GENÇLİK

Kalamar Pansiyon – Hanzade Servi

Hanzade Servi’nin bu kitabında neredeyse yok yok. Aksiyon, gizem, macera, hüzün, sevinç, acı… Kitabı sanki küçük bir çocuk yazmış gibi, kitabın dilinin de kendine has bir müzikalitesi var.

“Bazı mucizeler, sadece size özeldir.”

Sevgili Hiç Tanımadığım Çocuk – Hanzade Servi

Hanzade Servi’nin 2016 yılında yayınlan bu kitabı içinde yer alan temalar bakımından oldukça iddialı ve başarılı. Baler, babanesine şaka yapmak isterken onun ölümüne neden olacak sebepleri tetikler. Her ne kadar yaşananların kendi suçu olmadığını bilse de içten içe üzülmektedir. Üstelik babanesini de çok özlemiştir. Kimselere ifade edemediği hüznünü kader kendi yollarıyla umuda ve sevince dönüştürür. Hem komik hem hüzünlü.

İçimdeki Müzik – Sharon M. Draper

11 yaşındaki fotografik hafızaya sahip Melodi okulun en zeki çocuğudur. Fakat Melodi konuşamaz, yazamaz, yürüyemez, yemek yiyemez… Melodi, sağlıklı tanımlanan insanlar arasında kendi koşullarında zorlu bir varoluş mücadesi vermektedir. Hayat herkese eşit davranmaz, herkes kendine düşen her neyse kabullenip yaşamalıdır, yaşarken hedefi hep bir ilerisi olmalıdır. Melodi’de böyle yaptı. Hem hüznün hem de umudun iç içe geçtiği son derece gözükara ve gerçekçi bir roman. Herkesin okumasını şiddetle tavisye ederim.

“Çoğunlukla kelimeleri hatırlıyorum. Dünyada milyonlarca keşfettiğimde çok küçüktüm. Etrafımdaki herkes, hiç çaba göstermeden onları seslendiriyordu.” (sy 11)
“Düşüncelerin kelimelere ihtiyacı vardır. Kelimelerin de sese.” (sy.11)

Hayalbaz Dergi

Hayalbaz, Agora Rotary Kulübü’nün katkıda bulunduğu Atatürk Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi’nin çıkarttığı bir okul dergisi. Profesyonel bir dergiden hiçbir farkı yok hatta fazlası var. Sayfa kalitesi, metinlerin düzenlenmesi, bol bol kullanılmış renkli resimleriyle çok güzel görünüyor. Üstelik içeriği de bir o kadar iyi. Öğrencilerin kendi kalemlerinden çıkan hikayelere, araştırma yazılarına, öğrencilerin çizdikleri resimlere, denemelere ve şiirlere yer verilmiş. Gençlerin yaratıcılığını destekleyen ve cesaretlendiren, onlara dergi yayınlama şansını veren böylesi güzel projelerin her okulda yapılmasını dilerim. Ve bu güzel genç kalemlerin adaletli, kar zarar hesabının yapılmadığı yarışmalarla daha da teşvik edilmesidir bir sonraki temennim.

“…Bizler bilerek ya da bilmeyerek, farkında olarak ya da olmayarak bir şeylere köru körüne bağlanıyor ve sanki hayatımızda sadece o varmış gibi davranıyoruz. Bu, bir çoğumuz için farklı olabilir.
Örneğin kimisi için parası, kimisi için kariyeri, kimisi için o gözünde büyüttüğü aşkı, kimisi için ise her şey…
Ancak öyleleri var ki hayatlarında umuda bağlanmaktan başka şansları olmayanlar… Şimdi bana söyleyin: Bir insan geleceğine, yarınına nasıl umutla bakmaz? Nasıl unutur hayal kurmayı? Neden seçer umutsuz ve yalnız olmayı?
Çünkü onlarda anlamıştır hayattan ne kadar çok şey beklerse, o kadar hayal kırıklığına uğrayacaklarını. Onlara Atatürk’ün sözü ile cevap vereceğim: ‘Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim.’M. Kemal Atatürk” Pınar Bulut 9-B 327
19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun☺))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.