1 YAZAR 5 EVREN: MURATHAN MUNGAN


“Kendi boşluğumuzla yüzleşmeden varlığınızı dolduramazsınız. Şiir bizim kendimiz olmaya açılan kapımızdır. Ama bazen kendi kapımızı yüzümüze kapatırız.  Kim olursanız, ne olursanız, nasıl olursanız olun, ama kendinize girip çıktığınız bir kapınız olsun. Az olun, ama hakiki olun! Bir gün kendi kapınızı çalacak yüzünüz olsun!”  (sy 245) Şairin  Romanı – Murathan Mungan

İki üç ay önce kütüphanemde “Şairin Romanı” adlı kitabı yeniden keşfettim. Kitap çok kalın olduğu için dışarıda yanımda taşımam mümkün değildi. Bu yüzden de onu uyku öncesi 20 sayfa kitabım yaptım. Kitap bilinmeyen kadim bir zamanda bilinmeyen bir dünyada geçen fantezi bir roman. En büyük becerinin şair olmak olduğu, şiirle yatıp kalkıp, şiirle nefes alan bir yerde geçiyor. Üç ana karakter var. Bendag, çok ünlü bir şair. Sıradan bir denizci olarak geçirdiği gönüllü 50 yıllık sürgün hayatına son verip memleketi Anakara’ya dönmeye karar veriyor. Memleketinde şöhretli ismini gizleyerek başka kimlikler altında gezinmeyi tercih ediyor. İkinci ana karakter şiir filozofu Mootoh’dur. O’da 20 yıllık ev inzivasından çıkıp iki tane çırağıyla ülkeyi gezmeye karar veriyor. Polis Gamenn ise bütün ülkeye yayılan şair cinayetlerini çözmek için detaylı araştırmalar yapıyor.  Bu üç karakterin ortak amacı Odragend kentindeki On Üç Ay Şenliklerine katılmak. Yaşanılan dünya kendine özgü yiyecekleri, gelenekleri, binaları, doğası olan ve Türk kültürüne ait ince detaylar da taşıyan bir yer. Şairin Romanı, şairliğe ve şiirin büyülü dünyasına yazılmış ince ince işlenmiş bir methiye. Bu yüzden de okurken aceleye getirmemek, her kelimenin hakkını vermek gerekiyor.

Uzun bir aradan sonra tekrar Murathan Mungan’ın cümleleriyle buluşunca diğer alıp da okuyamadığım, okuyup unuttuğum kitaplarını da karıştırmaya başladım. “Güne Söylediklerim” adlı kitabında yazarın belli konularda yazdığı denemeleri ve özel günlerde yaptığı konuşmalar bulunmaktadır. Kitapta 10 yazı bulunmakta, her biri de muhteşem bir akıcılıkla çok özel bilgileri okuyucuya sunuyor. “Dara Mira”adlı ilk yazı Mezopotamya’nın kadim kabilelerinden olan Ezidileri anlatıyor. Ezidilerin tarih içerisinde yaşadıkları baskıları, direnişlerini, günümüzdeki durumlarını, Ezidiliğin ne olup ne olmadığını son derece detaylı anlatıyor. Beni en çok etkileyen diğer yazı da Sevim Burak’la ilgili olandı. Sevim Hanımın kim olduğunu, yazarlığındaki amacı, üslubunu, kişiliğini anladım. Sevim Burak’la tanıştım. Yazıyı okuduktan sonra Sevim Burak’ın kitaplarını aldım. Maalesef Murathan Mungan’ın cümlelerinde anlattığı gibi bir keyif alarak okuyamasam da anlamaya çalışarak okudum.

“Yabancı Hayvanlar” kitabında yabancı ünlü yazarların içinde hayvan bulunan öykülerine yer verilmiş. Her bir öykü de anlatılan hayvanlar bizim insani yanımızla birlikte hayvani yanımızla da örtüşüyor.  Beni en çok etkileyen Borges’in çocukluğunu anlattığı ilk öykü oldu. Borges bir kaplan sahibi olmak istiyormuş. Fakat, hayallerindeki kaplanı asla gerçekliğe dönüştürememiş. Kaplan sadece bir kuş ya da köpek boyutunda belirmiş…

“Ey yetersizlik! Düşlerim asla arzulanan yırtıcı hayvanı yaratmayı başaramaz. Kaplan belirir, bu kesin, ama ya parça parça, ya kırılgan, veya gülünç biçimsel değişimlerle veya kabul edilmez bir boyutta veya son derece kısa ömürlü veya köpek ya da kuş görünümünde.”

Ve şimdi elimde Murathan Mungan’ın son şiir kitabı “Çağ Geçitleri” bulunmakta. Daha henüz okumaya başlamadım. Şimdi kitaptan rastgele bir sayfa açacağım ve seninle benim için bir şiir tutacağım.

UÇAR DAMAR

Sesi gelecekten gelen

Bir ümidin peşinde

Yakalamış gibi bir halıyı

Tam uçar damarından  (sy 64)

İnce uzun duvarlar

Kaç hayat yaşadınız söyleyin

Sesler yüzler sokaklar

2 thoughts on “1 YAZAR 5 EVREN: MURATHAN MUNGAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.